Wiadomości

Ambasador Przyłębski zapowiada zdecydowane interwencje w sprawie „polskich obozów”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– To smutne wobec wypowiedzi pani kanclerz, ministra spraw zagranicznych sprzed paru miesięcy, że Niemcy są całkowicie odpowiedzialne za II wojnę światową. Widać są dziennikarze, którzy jeszcze tego nie rozumieją – powiedział Andrzej Przyłębski, ambasador RP w Niemczech. Skomentował w ten sposób informacje, że lewicowy „Tageszeitung” na swoich stronach internetowych użył sformułowania „polski obóz”.

Przyłębski pytany, jak ambasada zareaguje na skandaliczne określenie, zapewnił, że będzie stanowczy protest. Przyznał, że jest zdumiony tym, co się dzieje teraz w niemieckich mediach, bo wydawało się, że w ostatnich miesiącach Niemcy zrozumieli, że tego rodzaju sformułowań należy unikać.

– Będziemy zdecydowanie interweniować i pewnie rezultaty tych interwencji się pojawią – powiedział ambasador.

Jego zdaniem to smutne również wobec wypowiedzi pani kanclerz, ministra spraw zagranicznych sprzed paru miesięcy, że Niemcy są całkowicie odpowiedzialne za II wojnę światową. – Widać, że są dziennikarze, którzy jeszcze tego nie rozumieją – dodał.

Andrzej Przyłębski wyjaśnił, że w strona polska poprzez spotkania z dziennikarzami stara się uczulać niemieckich reporterów na to, że polska opinia publiczna jest bardzo wrażliwa na tego typu sformułowania.

– Do wielu to dociera, ale, jak widać – do niektórych nadal nie – podsumował ambasador.

Komentując werdykt niemieckiego Federalnego Trybunału Sprawiedliwości, który stwierdził, że wyrok krakowskiego sądu ws. „polskich obozów” nie obowiązuje w Niemczech, Przyłębski nazwał osobliwym.

– Ten trybunał federalny już się popisał, zapraszając panią Gersdorf jakiś czas temu. Skierowałem do prezydenta tego trybunału list z zapytaniem, kto w niemieckim MSZ potwierdził informację, że pani Gersdorf jest nadal urzędującą I prezes SN. Nie dostałem żadnej odpowiedzi – wyjaśnił.

Ambasador przyznał, że werdykt niemieckiego trybunału jest niepokojący i w tej sprawie także będzie interweniował.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!