Polska Wiadomości

Władze Białegostoku powiedziały organizacjom LGBT stanowcze NIE

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak zawiadamia portal pch24.pl członkowie dopiero co powstałego stowarzyszenia „Tęczowy Białystok”, którego jednym z głównych celów jest organizacja w stolicy województwa podlaskiego tzw. homomarszu, złożyli w urzędzie miasta wniosek o przydzielenie lokalu. Napisali w nim, że chcą udzielać tam wsparcia osobom homoseksualnym. Władze miasta wystosowały odpowiedź odmowną, wskazując, że osoby homoseksualne, mogą, tak jak inni, „otrzymać wsparcie w miejskim ośrodku pomocy społecznej”.

Stowarzyszenie „Tęczowy Białystok”, które zrzesza osoby „nieheteronormatywne” powstało w Białymstoku pod koniec lipca bieżącego roku. W swoich postulatach skierowanych do władz miasta oraz pochodzących z niego polityków podkreślali, że potrzebują lokalu, gdzie zamierzają utworzyć Ośrodek Interwencji Kryzysowej i dlatego zaapelowali o jego przyznanie. Swoje żądania członkowie Tęczowego Białegostoku tłumaczyli, że w stolicy województwa podlaskiego osoby homoseksualne są dyskryminowane i dlatego istnieje potrzeba utworzenia dla nich specjalnego ośrodka pomocowego.

Inne postulaty stowarzyszenia to m.in. zorganizowanie w mieście hosteli interwencyjnych (ośrodków dla bezdomnych); telefonu zaufania; poradni, gdzie osoby homoseksualne każdego dnia mogłyby zasięgnąć porady psychologa oraz prowadzenie przez miasto kampanii społecznych (również w szkołach) uwrażliwiających na problemy osób homoseksualnych. Oddzielnym postulatem jest zorganizowanie w Białymstoku tzw. marszu równości, czyli parady sodomitów, której dotychczas w Białymstoku nie było.

W odpowiedzi udzielonej przez miasto stowarzyszeniu wskazano, że w Białymstoku istnieją punkty pomocy społecznej, w których osoby o odmiennej orientacji seksualnej mogą (tak jak wszystkie inne) uzyskać różnego rodzaju pomoc. Władze miasta podkreśliły, że nie widzą potrzeby traktowania osób homoseksualnych w sposób, które miałby je wyróżniać. W odniesieniu do żądania utworzenia telefonu zaufania odpowiedziano, że taki telefon również od dawna istnieje.

Katarzyna Rosińska ze Stowarzyszenia Tęczowy Białystok nie takiej odpowiedzi z Ratusza się spodziewała. – Jestem zaniepokojona taka odpowiedzią. To zdecydowanie za mało, gdyż osoby ze środowiska LGBT na co dzień spotykają się z dyskryminacją i nie sądzę, żeby w miejskich ośrodkach pomocy społecznej również  nie mogły doznać dyskryminacji – powiedziała podczas konferencji prasowej.

Stowarzyszenie Tęczowy Białystok zapowiada, iż rozpoczyna starania dotyczące zorganizowania jesienią tego roku w Białymstoku tzw. marszu równości.  Natomiast przedstawiając postulaty, których spełnienie widzi na szczeblu rządowym, członkowie stowarzyszenia mówią o legalizacji związków homoseksualnych, refundacji z NFZ operacji zmiany płci, wprowadzenie do kodeksu karnego przestępstw popełnionych ze względu na orientację seksualną czy konstytucyjną ochronę homoseksualistów przed dyskryminacją.

Swoje postulaty Stowarzyszenie Tęczowy Białystok przesłało pod ocenę kandydatom na prezydenta miasta oraz partiom politycznym. Poparły je Partia Razem i kandydat na prezydenta miasta wystawiony przez SLD. Inni zapowiedzieli, że przygotowują właśnie swoje odpowiedzi.

Inne samorządy mogły by się uczyć od Białegostoku.

Autor: Adam Białous

Źródło: pch24.pl

 

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!