Europa Polska Świat Wiadomości

AlJazeera chwali Polskę za pomoc uchodźcom z Ukrainy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak podaje portal tvp.info na portalu katarskiej telewizji AlJazeera pojawił się reportaż opisujący sytuację uchodźców w Polsce i na Ukrainie. Jak podkreślono, w Polsce jest „dużo dobrej woli w stosunku do Ukraińców”. Na dworcu w Przemyślu zwykli Polacy oferują uchodźcom transport, a policja, wojsko i strażacy, rozdając koce i ciepłe jedzenie udzielają niezbędnych informacji. „To jest absolutnie szalone. Wydaje się, że cały kraj jest wolontariatem” – czytamy.

Od wybuchu rosyjskiej inwazji na Ukrainę (24.02) do Polski wjechało z Ukrainy 2,368 mln osób. Takiego kryzysu świat nie widział od lat.

Delaney Nolan (pisząca dla stacji AlJazeera) i Sonia Nandzik-Herman (koordynatorka projektów humanitarnych z ReFOCUS Media Labs) opisały swoje spostrzeżenia dotyczące sytuacji uchodźców. Jak czytamy, większość ich rozmówców docenia heroizm Ukraińców i uważa, że walczą oni również o bezpieczeństwo Europy.

„Polacy uważają, że następnym celem Putina mogą być oni, a jeśli nie oni, to może Mołdawia” – zaznaczono. Większość polskich rozmówców oceniła, że Zachód nie podejmuje wystarczających działań, aby powstrzymać rosyjską inwazję.

„Niemal każda osoba jest tu za interwencją wojskową” – wskazano. Wyjaśnia, że według Polaków sankcje nie zatrzymały Władimira Putina, a bezpieczeństwo Ukrainy to bezpieczeństwo Polski.

„Do Polski przyjeżdżają przede wszystkim kobiety i dzieci (około 90 proc.) oraz osoby starsze” – czytamy.

Jak oceniono, w większości lokalizacji w Polsce, gdzie uchodźcy otrzymują pomoc, panuje porządek. Inaczej jest na dworcu w Przemyślu, gdzie dociera najwięcej uciekinierów. „Panuje tam rodzaj zorganizowanego chaosu” – napisano.

Przyjeżdżający są trochę zdezorientowani. Pomagają im policja, wojsko, strażacy i setki wolontariuszy. „I wszyscy są niezwykle mili – duch pomagania jest bardzo obecny” – dodano.

Osoby prowadzące sklepy na południu Polski zwożą w to miejsce żywność dla uchodźców. Wiele osób z Krakowa czy Warszawy oferuje bezpłatny transport do tych miast. Ukraińcy mogą liczyć na wyjaśnienie, gdzie szukać noclegu i jak zalegalizować swój pobyt w Polsce.

Wolontariuszka i reporterka odwiedziły także Lwów. Jak przyznały, sytuacja tam jest napięta. Reakcje ludzi przypominają te, z początków epidemii koronawirusa. Niektórzy każdy alarm przeciwlotniczy traktują śmiertelnie poważnie i uciekają do schronów, inni nic sobie z niego nie robią, bo wychodzą z założenia, że tak daleko od frontu są względnie bezpieczni.

Dobrze, że jest to zauważane.

Źródło: tvp.info

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!