Wiadomości

“Aktywiści” usłyszeli wyrok. Sędzia “nie chce zniechęcać do protestowania”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Sprawcy aktu wandalizmu w holenderskim muzeum dostali złagodzony o połowę wyrok, bo sędzia uznała, że “nie chce zniechęcać do protestowania” – czytamy na portalu dorzeczy.pl.

W środę agencja Reutera poinformowała, że dwaj Belgowie, którzy dokonali aktu wandalizmu w holenderskim muzeum, usłyszeli wyrok dwóch miesięcy więzienia – w tym jednego w zawieszeniu. Do zdarzenia doszło 27 października w holenderskiej Królewskiej Galerii Malarstwa Mauritshuis w Hadze. Chodzi o słynne dzieło autorstwa Jana Vermeera “Dziewczyna z perłą”. “The Guardian” przekazał, że miejscowa policja aresztowała w związku z tym incydentem trzy osoby. “Protestujący” domagali się zaprzestania procesu wydobycia ropy na świecie.

Nagranie obrazujące całe zajście zostało opublikowane w mediach społecznościowych. Jeden z “aktywistów” “na rzecz klimatu” próbował przykleić ogoloną głowę do szkła zakrywającego obraz, drugi wylał na niego zawartość puszki z zupą pomidorową. Władze muzeum przekazały w oficjalnym oświadczeniu, że znajdujący się za ochronnym szkłem obraz został poddany oględzinom przez konserwatorów, z których wynika, że nie został uszkodzony.

Sprawa trafiła przed sąd w trybie przyśpieszonym. “Bezcenne dzieło sztuki, które wisiało tam dla wszystkich, zostało zanieczyszczone przez oskarżonych, którzy uznali, że ich przesłanie jest ważniejsze niż cokolwiek innego” ­– powiedział podczas rozprawy prokurator. Domagał się dla sprawców czterech miesięcy więzienia, w tym dwóch w zawieszeniu.

Prowadząca rozprawę sędzia uznała, że nie chce zbyt surowym wyrokiem “zniechęcać innych do protestowania”. Stąd wyrok dwóch miesięcy pozbawienia wolności, z czego jeden w zawieszeniu. Trzeci “aktywista”, który nie zgodził się na taki tryb procedury, będzie sądzony w piątek.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!