Wiadomości

ABW zatrzymała kolejnych agentów Galerii New Form

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali na terenie Gdańska i jego okolic kolejne dwie osoby zaangażowane w pomoc Joannie S. oraz jej synowi Mikaelowi S. – organizatorom fikcyjnego obrotu dziełami sztuki na wielką skalę.

Zatrzymani pod koniec października Marcin K. i Agnieszka Ch.-B. pracowali jako agenci Joanny S. Do ich obowiązków należało poszukiwanie i pozyskiwanie inwestorów oraz pośredniczenie przy zawieraniu z nimi umów sprzedaży. Zatrzymani następnie odsyłali podpisane umowy do siedziby firmy w Szwecji. Oszukańcze przedsięwzięcie polegało na pozyskiwaniu – pod pozorem tzw. „art. inwestycji” – od podmiotów i osób fizycznych środków pieniężnych na określony czas ze z góry określonym oprocentowaniem. Oboje zatrzymani dzięki swojej działalności osiągnęli korzyść majątkową w wysokości łącznie ok. 6 mln zł. Prokurator nadzorujący śledztwo zastosował wobec nich środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego oraz dozoru policji.

Ponadto w powyższej sprawie zarzuty usłyszeli dwaj inni współpracownicy Joanny S. – Franciszek Ż. oraz Cezary Cz. Mechanizm ich działania był analogiczny do działań pozostałych agentów. Mężczyźni na przestępczym procederze wzbogacili się o ponad pół miliona złotych każdy. Śledztwo prowadzone jest przez funkcjonariuszy Delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Białymstoku pod nadzorem białostockiej Prokuratury Regionalnej. Dotychczas zarzuty przedstawiono 24 osobom.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!