Polska Wiadomości

Akcja “Różaniec do granic” okazała się olbrzymim sukcesem i przyciągnęła setki tysięcy Polaków

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W Święto Matki Bożej Różańcowej setki tysięcy Polaków ruszyły na granice by modlić się na różańcu. Chcieli w ten sposób okazać wierność i posłuszeństwo Maryi. We wcześniejszych dniach do wzięcia udziału w akcji zachęcało wiele znanych osób, w tym piosenkarz Antek Smykiewicz, kucharz Wojciech Modest Amaro, dziennikarze Katarzyna Olubińska, Przemysław Babiarz i Krzysztof Ziemiec czy aktorzy Dominika Figurska i Cezary Pazura. Nikt z nich nie spodziewał się chyba jednak, że ich zaangażowanie przyczyni się do aż tak wysokiej frekwencji.

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podkreślił podczas mszy w Zakopanem, że inicjatywa “Różańca do granic” zrodziła się pośród ludzi świeckich w konkretnej sytuacji. – Kiedy wiele sił wewnętrznych i zewnętrznych wobec naszej ojczyzny jest żywotnie zainteresowanych tym, aby żyć tak jakby Boga nie było, aby swoją wiarę zamknąć do wstydliwie zakrywanej prywatności, aby w przestrzeni publicznej nie było miejsca dla krzyża Pana Jezusa Chrystusa – mówił.

Abp Gądecki pytany o cel akcji “Różaniec do granic” tłumaczył z kolei, że “główny cel tego przedsięwzięcia to modlitwa o pokój”. Jak dodał: “to na pewno spotkanie po Światowych Dniach Młodzieży drugie pod względem wielkości, a na dodatek także w Europie największe spotkanie modlitewne”. Pytany o zarzuty, że akcja “Różaniec do granic” jest ostentacyjna, abp Gądecki powiedział: “w Piśmie Świętym znajdziemy zachętę do chodzenia do świątyni i modlenia się w sposób otwarty razem z ludem bożym”. Dodał, że w Biblii znajdują się jednak także zapisy na temat modlitwy “nie tylko prywatnej”, ale także “wspólnotowej”. – Jedno drugiego nie wyklucza, jedno raczej wspiera drugie, jest pewną komplementarnością w stosunku do drugiego – ocenia przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.

W sobotę grupy wiernych biorących udział w akcji wyruszyły na granice w całej Polsce. Tłumy wiernych zgromadziły się na wschodniej i zachodniej granicy, nad Bałtykiem i w Tatrach. Równo o godz. 14 różaniec został odmówiony m.in. na najwyższym polskim szczycie Rysach oraz na Giewoncie i Kasprowym Wierchu.

W ramach “Różańca do granic” modlono się w 320 kościołach stacyjnych na terenie 22 diecezji. Organizatorem akcji jest fundacja “Solo Dios Basta”. Sens wydarzenia, to odpowiedź na prośbę o codzienne odmawianie Różańca, którą Matka Boża miała wyrazić 140 lat temu w Gietrzwałdzie i 100 lat temu w Fatimie.

Źródło: wp.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!