Wiadomości

Agencja France Presse zajmie się cenzurą na facebooku w… Polsce

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Facebook nawiązał współpracę z Agence France Presse (AFP), która ma sprawdzać informacje pojawiające się w polskiej wersji serwisu oraz identyfikować materiały typu fake news. Francuska agencja jest pierwszym tego typu weryfikatorem zaangażowanym przez Facebook na naszym rynku – informuje portal Wirtualne Media.

Tak więc cenzurą na platformie Facebooka w Polsce zajmą się Francuzi. Co na to wiceminister Adam Andruszkiewicz? Oczywiście, towarzyszy temu uspokajający ton, bo wszystko to dla naszego dobra…

Dalej bowiem na portalu Wirtualne Media możemy przeczytać:

W połowie ub.r. podczas wizyty w Warszawie Tessa Lyons-Laing z zespołu Facebooka odpowiedzialnego za Newsfeed tłumaczyła, że w Polsce nie ma wyspecjalizowanych organizacji typu fact-checkers weryfikujących informacje w sieci, dlatego też walka z fake newsami jest na polskim Facebooku utrudniona.

Teraz może to się zmienić. Facebook poinformował o uruchomieniu programu weryfikacji informacji w Polsce we współpracy z Agence France Presse (AFP), która posiada certyfikat International Fact-Checking Network. AFP zacznie oceniać rzetelność i prawdziwość treści na Facebooku począwszy od kwietnia br. Facebook informuje, że gdy weryfikator informacji oceni treść jako fałszywą, serwis pokazuje ją niżej w Aktualnościach, znacznie zmniejszając jej dystrybucję. Ma to zapobiegać rozprzestrzenianiu się oszustw i zmniejszać liczbę osób, które je widzą.

Według zapowiedzi zasięg stron i domen, które notorycznie udostępniają fałszywe wiadomości także zostanie zmniejszony. Będą one również pozbawione możliwości korzystania z narzędzi reklamowych i monetyzacyjnych na Facebooku. W opinii serwisu pomaga to ograniczyć rozpowszechnianie fałszywych wiadomości motywowanych finansowo. Z doświadczeń FB wynika, że gdy dany materiał zostanie oceniony jako fałszywy, udaje się ograniczyć jego zasięg o 80 proc.

Tak więc cieszmy się i radujmy. Wielki Brat zadba o to, byśmy otrzymywali taki przekaz, który uznany zostanie za jedynie słuszny i byśmy nie musieli samodzielnie zastanawiać się, gdzie leży prawda, próbując jej dochodzić…

/wirtualnemedia.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!