Islam Świat Wiadomości

Afganistan pod rządami Talibów nie nawiąże stosunków dyplomatycznych z Izraelem

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak zawiadamia portal kresy.pl rzecznik prasowy talibów powiedział, że Afganistan pod rządami tego ugrupowania będzie chciał nawiązać stosunki ze wszystkimi krajami poza jednym – Izraelem.

Jak podał w środę portal Times of Israel, jeden z rzeczników talibów, Suhail Szahin, powiedział rosyjskiej agencji Sputnik News, że talibowie, którzy utworzyli w Afganistanie swój rząd, są gotowi nawiązać więzi z całym światem, w tym z USA.

„Tak, oczywiście, w nowym rozdziale, jeśli Ameryka chce mieć z nami relacje, które będą leżeć w interesie obu krajów i obu narodów, i jeśli chcą uczestniczyć w odbudowie Afganistanu, to są mile widziani” – powiedział Szahin o Amerykanach.

Szahin wykluczył natomiast nawiązanie relacji z państwem żydowskim.

„Oczywiście nie będziemy mieć żadnych relacji z Izraelem. Chcemy mieć relacje z innymi krajami, Izraela nie ma wśród tych krajów” – powiedział rzecznik.

Times of Israel przypomniał, że w sierpniu Suhail Szahin wywołał sensację udzielając wywiadu izraelskiemu nadawcy publicznemu Kan. Później rzecznik wyjaśnił, że został wprowadzony w błąd i nie wiedział, że wypowiada się dla medium z Izraela.

We wtorek talibowie powołali nowy rząd tymczasowy składający się wyłącznie z mężczyzn, wysoko postawionych członków tego ruchu. Premierem ma zostać mułła Mohammad Hasan Achund, minister w okresie brutalnych rządów talibów w latach 90. Na kluczowe stanowisko ministra spraw wewnętrznych powołany został Sirajuddin Haqqani, jeden z założycieli siatki Haqqani, sklasyfikowanej przez Waszyngton jako grupa terrorystyczna. Jest jednym z najbardziej poszukiwanych ludzi przez FBI ze względu na udział w atakach samobójczych i powiązania z Al-Kaidą.

To było do przewidzenia…

Źródło: kresy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!