Wiadomości

Afera w spółce założonej przez Aleksandra Gudzowatego. Straty to blisko 300 milionów złotych

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prokurator Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku skierował do Sądu Okręgowego we Wrocławiu akt oskarżenia przeciwko czterem osobom w śledztwie dotyczącym wyrządzenia szkody spółce powiązanej z Andrzejem Gudzowatym w wysokości ponad 265 milionów złotych. Wśród oskarżonych jest m.in. Grzegorz Ś. Śledztwo było prowadzone wspólnie z Centralnym Biurem Antykorupcyjnym.

Prokuratura oskarżyła Grzegorza Ś. o popełnienie 30 przestępstw, w tym m.in. o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, niegospodarności co do mienia wielkiej wartości oraz oszustwa, poświadczenia nieprawdy w dokumentach mających znaczenie prawne oraz posłużenia się tymi dokumentami, jak również prania pieniędzy w wysokości ponad 96 milionów złotych.

Dominik P. oraz Dominik D. zostali oskarżeni o udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz pranie pieniędzy. Czwarta z oskarżonych osób Magdalena P. usłyszała zarzuty dotyczące m.in. udziału w zorganizowanej grupie użycia dokumentów poświadczających nieprawdę.

W toku postępowania prokurator ustalił, że na skutek tych działań spółka poniosła szkodę w wysokości ponad 265 milionów złotych. Czyny zarzucane oskarżonym zagrożone są karą nawet do 15 lat pozbawienia wolności.

Podlaski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku prowadzi postępowanie dotyczące działalności zorganizowanej grupy przestępczej, która działała w latach 2014 – 2019. Jej członkowie wprowadzali w błąd akcjonariuszy spółek należących do jednej grupy kapitałowej, co do opłacalności i rzeczywistego celu transakcji gospodarczych. Dokonywali przeniesienia praw majątkowych oraz majątku ruchomego i nieruchomości, do spółek zagranicznych, kontrolowanych przez prezesa zarządu jednej ze spółek.

Prokuratura oficjalnie nie informuje, o jaką spółkę chodzi. Jednak portal i.pl ustalił, że poszkodowaną na miliony zł firmą jest Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego Bartimpex S.A. – polska spółka akcyjna, która była kierowana przez zmarłego w 2013 r. Aleksandra Gudzowatego, jednego z najbogatszych Polaków przełomu XX i XXI wieku. Bartimpex jest spółką rodzinną – udziały w niej posiadał Aleksander Gudzowaty, jego pierwsza żona Grażyna oraz ich najstarszy syn Tomasz. Spółka powstała w 1989 r. Główny oskarżony Grzegorz Ś. miał być zatrudniony w firmie jako menadżer.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!