Wiadomości

Adam Bielan: Będzie nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Jest pomysł, aby przygotować nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym; niedługo projekt zostanie upubliczniony i będzie procedowany w parlamencie – zapowiedział w „Trójce” Polskiego Radia wicemarszałek Senatu Adam Bielan.

Trybunał Sprawiedliwości UE zastosował tzw. środki tymczasowe i zawiesił stosowanie przepisów ustawy o SN dotyczące przechodzenia w stan spoczynku sędziów SN, którzy ukończyli 65. rok życia.

TSUE domaga się przywrócenia wysłanych na emeryturę sędziów. Zgodnie z postanowieniem trybunału Polska ma też powstrzymać się od wszelkich środków mających na celu powołanie nowego Pierwszego Prezesa SN czy osoby pełniącej jego obowiązki.

Wicemarszałek Senatu Adam Bielan wskazał dziś, że kształtowanie ustroju wymiaru sprawiedliwości jest wyłączną kompetencją państw członkowskich UE.

– Polska z tych kompetencji nie zrezygnuje. Pozostaje pytanie, jak zareagować na samo zabezpieczenie, bo nie mamy tutaj do czynienia z wyrokiem TSUE. Ten wyrok będzie najwcześniej za kilka miesięcy. Musimy jakoś zareagować na samo zabezpieczenie. Jest pomysł, żeby przygotować nowelizację o SN. Ten projekt zostanie niedługo upubliczniony i procedowany w parlamencie – podkreślił Adam Bielan.

W środę w Sejmie wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł mówił, że wykonanie postanowienia TSUE wymaga stworzenia podstawy prawnej do tzw. zawieszenia mocy wskazanych przepisów ustawy o SN i zmiany statusu sędziów przeniesionych w stan spoczynku. Później zapowiedział, że polski rząd skorzysta z możliwości kwestionowania postanowienia TSUE.

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!