Wiadomości

Abp Wiktor Skworc przypomniał, że Matka Boża w swoich objawieniach łączyła modlitwę w tej intencji z różańcem

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Wracajmy do modlitwy różańcowej o pokój. Modlitwa o pokój nie powinna być jednorazową akcją – powiedział w Radiu eM abp Wiktor Skworc, odwołując się do niedawnego dnia modlitwy i postu w intencji pokoju na Ukrainie. Przypomniał, że Matka Boża w swoich objawieniach łączyła modlitwę w tej intencji z różańcem.

Metropolita katowicki wezwał do nieustannej modlitwy o pojednanie narodów przypominając, że papież Franciszek prosił o modlitwę o pokój na granicy rosyjsko-ukraińskiej. – My możemy dodać z naszej perspektywy modlitwę o pokój na granicy polsko-białoruskiej, ale możemy się modlić o pokój na wszystkich granicach. Wszyscy to odczuwamy, że pokój jest zagrożony – dodał hierarcha. Zachęcał też do wspierania wszystkich ludzkich inicjatyw w staraniach o pokój.

Metropolita katowicki wyraził wdzięczność wszystkim osobom życia konsekrowanego za posługę i modlitwę w archidiecezji katowickiej, a także za współtworzenie klimatu duchowego. – Szczególne Bóg zapłać kieruję pod adresem sióstr karmelitanek w Katowicach i wizytek w Rybniku – powiedział, podkreślając, że za Kościół na Śląsku modlą się także karmelitanki w Islandii, Norwegii czy Kazachstanie.

W środę, 2 lutego, w uroczystość Ofiarowania Pańskiego Kościół będzie obchodził Dzień Życia Konsekrowanego. W archidiecezji katowickiej obecnie przebywa 928 osób konsekrowanych. Są to członkowie zakonów i zgromadzeń zakonnych, stowarzyszeń życia apostolskiego, instytutów świeckich, a także dziewice i wdowy konsekrowane oraz pustelnicy.

Abp Skworc odniósł się też do uniewinnienia przez Sąd Okręgowy w Krakowie wszystkich dziewięciu członków Komisji Majątkowej. Byli oni oskarżeni m.in. o korupcję, fałszowanie dokumentów i możliwe działanie na szkodę Skarbu Państwa w sprawach dotyczących zwrotu nieruchomości Kościołowi. – Najgorsze jest to, że proces trwał 13 lat i w opinii Konferencji Episkopatu Polski miał podłoże polityczne. Nie trzeba wielkiej wyobraźni, żeby sobie wyobrazić, co przeżywali oskarżeni i ich rodziny. Ta sprawa także pokazuje stan sądownictwa w Polsce – ocenił hierarcha.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!