Wiadomości Wiara

Abp Marek Jędraszewski o słowach Donalda Tuska: “Czujemy się upokorzeni”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Czujemy się upokorzeni, gdy niedawno tu, w Poznaniu, w profanacji Cudownego Obrazu Matki boskiej Częstochowskiej widzieli przejaw artystycznej wolności – powiedział abp Marek Jędraszewski podczas mszy św. przy kościele pw. Nawiedzenia NMP w Poznaniu, gdzie zainaugurowano w sobotę peregrynację Obrazu Jasnogórskiego po terenie archidiecezji poznańskiej. Nawiedzenie odbywa się pod hasłem „Z Maryją w nowe czasy” i potrwa do września przyszłego roku.

Uroczystość pod przewodnictwem metropolity poznańskiego abp. Stanisława Gądeckiego, z udziałem ok. 20 biskupów, przedstawicieli władz, świata nauki i wiernych całej archidiecezji odbyła się przy świątyni, która jest wotum wdzięczności archidiecezji poznańskiej za pierwsze nawiedzenie Obrazu Jasnogórskiego w latach 1976-1978.

Jak podkreślił w homilii metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski, jak 40 lat temu, tak i teraz „trwa walka z chrześcijaństwem i Kościołem katolickim”.

– Od 1976 r., od czasu rozpoczęcia pierwszej peregrynacji Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w archidiecezji poznańskiej, upłynęły 43 lata. Dzisiaj zaczyna się druga peregrynacja pod hasłem “Z Maryją w nowe czasy”. W tym okresie pojawiły się kolejne pokolenia Polaków. Chciałoby się więc powiedzieć: nowi ludzie, nowe czasy, nowe historyczne konteksty – i słusznie. Jednakże, jak się wydaje, trzeba by jednak dodać jeszcze to: i podobne, jak przed laty, zmagania – powiedział abp Marek Jędraszewski.

Jak stwierdził, obecnie walka z chrześcijaństwem i Kościołem katolickim “ma wymiar bardziej kulturowy”.

– W imię postępu i tolerancji pragnie zamknąć się Kościołowi usta, usiłuje się usunąć go z przestrzeni publicznej i zepchnąć do sfery wstydliwie skrywanej prywatności. Wraz z tym pojawia się zjawisko, o którym z tak wielką wnikliwością pisał Ojciec Święty Jan Paweł II: jest nim utrata pamięci i dziedzictwa chrześcijańskiego, któremu towarzyszy swego rodzaju praktyczny agnostycyzm i obojętność religijna, wywołująca u wielu Europejczyków wrażenie, że żyją bez duchowego zaplecza, niczym spadkobiercy, którzy roztrwonili dziedzictwo pozostawione im przez historię – powiedział.

Hierarcha nawiązał też w homilii do wygłoszonych w Poznaniu podczas jubileuszu 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego słów przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska, na temat sprawy plakatów z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej z tęczową aureolą.

– Czujemy się upokorzeni, gdy niedawno wielcy tego świata, tu, w Poznaniu, w profanacji Cudownego Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej widzieli przejaw artystycznej wolności i twórczości, a ludzie nauki słysząc to, składali swe ręce do oklasków. Matko, przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią – powiedział.

W imieniu uczestników peregrynacji zapewnił: – Nie będziemy uczestnikami owej cichej apostazji ludzi sytych, odchodzących od Boga. Nie będziemy żyć tak, jakby Bóg nie istniał.

– Nie chcemy również porzucać Polski, której Ona, Maryja, jest od wieków naszą Królową. Nie pozwolimy wyrwać z siebie naszej narodowej pamięci. Z ogromną wytrwałością bronić będziemy naszej duchowej tożsamości. Póki my żyjemy, nie będziemy się godzić na takie regulacje prawne, które będą zagrażać duchowej suwerenności naszej ojczyzny – powiedział.

Maryi „w naszym niełatwym położeniu” zawierzył w czasie uroczystości „całą naszą teraźniejszość i przyszłość” metropolita poznański abp Stanisław Gądecki.

– Tobie polecamy naszą poznańską archidiecezję, wszystkich jej mieszkańców, w szczególności chorych, niemocnych, więźniów, imigrantów. Pamiętaj o nas, swoich dzieciach, i wstawiaj się za nami. Twoimi świętymi prośbami wyjednaj u Twego Syna przebaczenia win, uzdrowienia chorym, umocnienia słabym, pociechy strapionym. A ginącym – pomoc i ocalenie. Zachowaj w nas silną wiarę. Umocnij nadzieję i pomnażaj miłość – mówił abp Gądecki.

Inauguracji i rozpoczęciu uroczystości przy kościele na poznańskich Ratajach towarzyszyło w sobotnie południe bicie dzwonów w świątyniach całej archidiecezji.

W związku z rozpoczęciem peregrynacji, przesłanie do abp. Stanisława Gądeckiego przesłał papież Franciszek.

“Jego Świątobliwość życzy, by peregrynacja Obrazu Jasnogórskiej Królowej Polski była dla wszystkich czasem duchowej odnowy, umocnienia w wierze, przezwyciężenia smutku i trosk, okazją do wzajemnego pojednania. Niech modlitewna refleksja, świadomość bliskości Chrystusa, czuwanie przed Obliczem Najświętszej Matki i podejmowane postanowienia, przyniosą obfite, trwałe owoce w życiu całej archidiecezji, zwłaszcza w rodzinach, w parafiach, we wspólnotach zakonnych – w sercu każdego z uczestników nawiedzenia” – napisano w odczytanym w sobotę przesłaniu.

Na zakończenie mszy, za obecność i homilię dziękował abp. Jędraszewskiemu abp. Stanisław Gądecki. – Mimo tych zelżywości, które na niego i na nas padają, arcybiskup się nie poddaje i nie podda – powiedział metropolita poznański. W sobotę przed południem w Poznaniu odbyła się pikieta przeciwko abp. Jędraszewskiemu.

Wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej pielgrzymować będzie po wszystkich parafiach archidiecezji poznańskiej od 18 maja 2019 r. do 26 września 2020 r.

/Polskie Radio 24/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!