Wiadomości

70 lat w służbie polskości na Zaolziu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Gala Jubileuszowa z okazji 70-lecia Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego, która odbyła się w sobotni wieczór w Teatrze Cieszyńskim w Czeskim Cieszynie, pokazała, że Związek jest organizacją, która we własnym zakresie, z udziałem swoich własnych zespołów, jest w stanie przygotować uroczysty koncert na bardzo wysokim poziomie.

– Polski Związek Kulturalno-Oświatowy pokazał swój potencjał – powiedział po koncercie prezes organizacji, Jan Ryłko. Publiczność dziękowała wykonawcom na stojąco, niekończącymi się oklaskami. Na koniec zabrzmiało „Sto lat”.

Rewię jubileuszową przygotowali razem Bogdan Kokotek, kierownik artystyczny Sceny Polskiej TC oraz Barbara Mračna, kierowniczka ZPiT „Suszanie”. W około dwugodzinnym progamie wystąpiły PZKO-wskie zespoły: Chór Męski „Gorol” z Jabłonkowa i Chór Żeński „Melodia” z Nawsia, kapela „Nowina” z Jabłonkowa, zespoły taneczne „Olza” i „Rytmika” z Czeskiego Cieszyna, „Suszanie” z Suchej Górnej i „Małe Oldrzychowice” z Oldrzychowic, teatrzyk dziecięcy „Gapcio” z Nieborów, Zespół Teatralny im. Jerzego Cieńciały z Wędryni oraz wędryńscy „Gimnaści” Pomiędzy występami na telebimie wyświetlany był film, którego poszczególne odcinki pokazywały historię i teraźniejszość różnych obszarów działalności PZKO. Wszystko razem tworzyło dynamiczną i barwną całość, której zwieńczeniem była finałowa piosenka „Twoja Ojczyzna” wykonana przez Przemka Orszulika i Noemi Macura oraz chóry.

Goście z Polski i z Czech składali na ręce Jana Ryłki życzenia dla Związku. Przedstawiciele Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” wręczyli prezesowi Złoty Medal.

Na piętrze teatru rozlokowana została wystawa o 70-letniej historii PZKO, przygotowana przez Mariana Steffka oraz wystawa kronik PZKO.

/glosludu.pl, zwrot.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!