Wiadomości

65-letnia Szwedka została skazana na karę więzienia za wpisy na Facebooku na temat muzułmanów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W marcu br. sąd rejonowy uniewinnił kobietę, która została oskarżona z artykułu o mowie nienawiści za zamieszczenie na Facebooku wpisy, iż „poziom IQ w Szwecji spadnie w wyniku imigracji” albo że „Jeśli to jeszcze potrwa, poziom inteligencji w Szwecji spadnie od poziomu złotych rybek”. Sąd Najwyższy doszedł jednak do wniosku, iż wina oskarżonej nie budzi wątpliwości i że z takimi poglądami miejsce kobiety jest w więzieniu.

Podczas śledztwa kobieta imieniem Christina była sześciokrotnie przesłuchiwana przez policję, nadto w jej mieszkaniu przeprowadzono rewizję. Warto dodać, że w 2016 r. Christina została pobita do nieprzytomności przez gang imigrantów, przy czym nikt nie został skazany za tę napaść.

Sąd rejonowy argumentował, że prokurator nie udowodnił, kto faktycznie siedział przed komputerem, gdy pisano posty. Kobieta twierdziła, że to nie ona, że ktoś inny mógł z niego skorzystać i pisać z jej konta.

Sąd Najwyższy dokonał jednak innej oceny. Jego zdaniem dochodzenie wyraźnie wykazało, że to oskarżona była autorką wpisów i uznał, że jest ona winna „przestępczej pogardy wobec ludzi o wyznania muzułmańskiego”. Kobieta, która wcześniej nie była skazana, została uznana winną ośmiu przypadków „mowy nienawiści” i skazana na trzy miesiące więzienia.

– Jestem przerażona – powiedziała zdruzgotana Christina tuż po ogłoszeniu wyroku.

– Tak się boję i nic nie mogę zrobić. Czy będę w więzieniu z przestępcami? Mam reumatoidalne zapalenie stawów i głęboką depresję i stracę swoje mieszkanie – dodała.

/Voice of Europe/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!