Wiadomości

61 osób stanie przed sądem w związku z wyłudzeniem podatku VAT

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Portal wPolityce.pl ustalił, że 61 osób stanie przed sądem w związku z wyłudzeniem podatku VAT. Grupa przestępcza spowodowała straty na kwotę ponad 50 milionów złotych. To efekt śledztwa i operacji prowadzonej przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Prokuraturę Okręgową w Katowicach.

Bazą dla przestępców była hurtownia wyrobów metalowych z Mikołowa, a zasada przekrętu polegała na tym, że przez trzy lata dokonywała ona zakupu wyrobów metalowych, a poprzez wewnątrzwspólnotowe nabycie, towary na terytorium Polski sprowadzano z 0 proc. stawką VAT. Kolejne firmy „słupy” obracały zakupionym towarem, ale nie odprowadzały podatku VAT.

W całym procederze uczestniczyły fikcyjne podmioty, które „sprzedawały” hurtowni swoje towary. Inną metodą było nabywanie towaru od innych firm, które przez firmy „słupy” wprowadzały go na rynek na wcześniejszym etapie obrotu. Firma nadal obracała towarem, ale naliczając marżę oraz 23 proc. podatku VAT. W innym przypadku, korzystając z rozliczeń w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów naliczano zerową stawki podatku VAT. Członkom grupy przestępczej grozi teraz nawet 15 lat więzienia.

/wpolityce.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!