Wiadomości

19 Brygada Zmechanizowana nosić będzie imię Generała Franciszka Kleeberga

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

„Prawie rok temu w Woli Gułowskiej podczas obchodów rocznicy „ostatniego boju” obiecałem, że zrobię wszystko aby nowa brygada w Lublinie nosiła imię Generała Kleeberga. Warto mieć marzenia – jest decyzja MON. Uroczyste wręczenie decyzji odbędzie się w Woli Gułowskiej 6.10.2019” – napisał na twitterze gen. Jarosław Gromadziński, dowódca 18 Dywizji Zmechanizowanej, w skład której wchodzi 19 Brygada Zmechanizowana.

Formowanie 19 Brygady Zmechanizowanej rozpoczęło się w czerwcu tego roku. Obecnie posiada ona sztab i batalion dowodzenia, a z dniem 1 października przejmie stacjonujący w Zamościu 3. zamojski batalion zmechanizowany oraz jednostki stacjonujące w Chełmie – 1. kołobrzeski batalion zmechanizowany, dywizjon artylerii samobieżnej oraz patrol saperski nr 35. Obecnie wszystkie te jednostki podlegają 1 Brygadzie Pancernej z Wesołej.

W Przyszłości 19 Brygada Zmechanizowana, poza jednostkami z Chełma i Zamościa, ma otrzymać dodatkowo dwa bataliony czołgów, wyposażone w poddawane obecnie modyfikacji czołgi T-72. Jeden z nich ma zostać sformowany w Lublinie, drugim zaś jest batalion stacjonujący w Żurawicy i będący obecnie w podporządkowaniu 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Zostanie on wyłączony ze składu 21 Brygady Strzelców Podhalańskich po sformowaniu 3 Batalionu Strzelców Podhalańskich, który ma być formowany w Nowym Sączu.

/wk/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!