Wiadomości

16 żołnierzy wyleci do USA, by szkolić się na systemie rakietowym Patriot

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W 3. Warszawskiej Brygadzie Rakietowej Obrony Powietrznej w Sochaczewie odbyło się uroczyste pożegnanie grupy 16 żołnierzy, którzy w USA przejdą szkolenie w ramach programu Wisła – poinformowało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych (DGRSZ).

„W 3. Warszawskiej Brygadzie Rakietowej Obrony Powietrznej w Sochaczewie odbyło się uroczyste pożegnanie grupy 16 żołnierzy udających się na kurs Allied Patriot Air Defense Operator organizowany w Air Defense Artillery School, Fort Sill w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej” – poinformowano w piątek na profilu DGRSZ na Twitterze.

Wcześniej resort obrony informował w mediach społecznościowych, że będzie to pierwsze szkolenie w ramach programu Wisła zorganizowane dla polskich żołnierzy.

„Żołnierze z 3. Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej już wkrótce rozpoczną kurs Allied Patriot Air Defense Operator organizowany w Air Defense Artillery School w USA. To pierwsze tego typu szkolenie realizowane w ramach Programu Wisła” – poinformował resort obrony na swoim profilu na Twitterze.

W ramach programu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła w 2018 r. podpisano umowę na pierwszą fazę; w której Polska ma otrzymać 16 wyrzutni Patriot i ponad 200 pocisków, zestawy mają być zintegrowane z systemem zarządzania polem walki. Dostawa obu baterii systemu Patriot planowana jest do końca 2022 roku, a osiągnięcie wstępnej gotowości operacyjnej planowane jest na przełomie 2023 i 2024 r.

Czytaj też:

Wisła, Narew, Poprad, Pilica, czyli jaka przyszłość obrony przeciwlotniczej?

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!