Wiadomości

150 ochotników rozpoczyna swoją służbę w 13 Śląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Dzisiaj w Gliwicach 150 ochotników rozpoczyna swoją służbę w 13 Śląskiej Brygadzie OT. Ochotnicy docelowo trafią do nowo tworzonego batalionu w Cieszynie oraz do już istniejącego w Gliwicach.

Dowódcą cieszyńskiego batalionu został ppłk Sławomir Kożuch. Jak podkreśla dowódca nowoformowanego batalionu, zespół jest tak silny jak jego najsłabsze ogniwo, dlatego wyszkolenie każdego żołnierza musi być na najwyższym poziomie. Cieszyński 133. batalion ze względu na teren w jakim będzie działał zostanie przygotowywany do realizacji zadań nie tylko w terenie zurbanizowanym, ale i w środowisku górskim oraz lesisto-jeziornym.

Dziś rozpoczęło się pierwsze szkolenie podstawowe żołnierzy, którzy będą służyć w Cieszynie. Od nowego roku w cieszyńskim batalionie ruszą natomiast weekendowe szkolenia rotacyjne a „terytorialsi” na stałe wpiszą się w krajobraz tego terenu.

– Mieszkańcy nie tylko powiatu cieszyńskiego, ale także żywieckiego, pszczyńskiego oraz bielskiego będą mogli liczyć na wsparcie swoich żołnierzy gdy tylko zajdzie taka potrzeba – podkreśla dowódca 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, płk Tomasz Białas.

Nowoformowany batalion to także dobra wiadomość dla mieszkańców południowej części województwa śląskiego, chcących wstąpić w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej.

– Innowacyjność szkolenia, współdziałanie z innymi rodzajami służb mundurowych oraz przygotowanie do działania w zróżnicowanym środowisku walki jak teren zurbanizowany, lesisto-jeziorny czy górzysty z wykorzystaniem sprzętu narciarskiego lub wspinaczkowego to tylko nieliczne aspekty szkolenia, które mam nadzieję, że przyciągną ludzi z pasją, chcących uczyć się od doświadczonej kadry zawodowej – spadochroniarzy i uczestników misji poza granicami kraju – powiedział ppłk Kożuch.

13 Śląska Brygada Obrony Terytorialnej powstała w ubiegłym roku. Obecnie służy w niej ponad 600 terytorialsów a kolejnych blisko 300 jeszcze w tym roku przejdzie szkolenie i zasili szeregi 13 ŚBOT.

Ppłk. Sławomir Kożuch jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu. Szkolę ukończył z wyróżnieniem – Srebrnym Pierścieniem Komendanta WSO. Wychowanek 18. bielskiego batalionu powietrznodesantowego, gdzie zdobywał doświadczenie od dowódcy plutonu poprzez dowódcę kompanii aż do zastępcy dowódcy batalionu. Jako dowódca kompanii bojowej uczestniczył w misjach poza granicami kraju w Iraku i Afganistanie. Do tej pory w 13. Śląskiej Brygadzie OT był dowódcą 131 batalionu lekkiej piechoty w Gliwicach.

/mat. pras/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!