Wiadomości

15 Giżycka Brygada Zmechanizowana otrzymała dotąd jedynie siedem Popradów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

22 czerwca br., podczas trwającego w rejonie Augustowa i Olecka ćwiczenia pod kryptonimem Bull Run-12, Minister Obrony Narodowej Pan Mariusz Błaszczak oficjalnie przekazał żołnierzom 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej (15 GBZ) 7 egz. SPZR POPRAD – poinformował Inspektorat Uzbrojenia, jednakże są tu ujęte trzy POPRADY dostarczone do tej jednostki już w kwietniu.

Przypomnijmy, że dywizjon przeciwlotniczy powinien mieć na stanie dziewięć POPRADÓW, dlatego zdziwienie wywołała podana przez MON informacja o przekazaniu w dniu 22 czerwca siedmiu sztuk, podczas gdy 14 kwietnia informowano o przekazaniu trzech sztuk. Okazuje się jednak, że w tych siedmiu ujęte są także trzy kwietniowe i że dywizjon wciąż nie jest jeszcze w pełni ukompletowany.

Dostawy samobieżnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych (SPZR) POPRAD są efektem realizacji umowy zawartej w grudniu 2015 r. pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia a PIT-Radwar S.A. Zgodnie z umową wykonawca ma dostarczyć w latach 2018-2021 77 egz. SPZR POPRAD oraz dostosuje 2 egz. z partii próbnej do partii seryjnej. W 2020 r. do Sił Zbrojnych RP mają zostać przekazane 22 egz. SPZR POPRAD z partii seryjnej i 2 egz. SPZR POPRAD z partii próbnej po dostosowaniu.

Oprócz dostaw realizowanych na rzecz 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, w marcu br. przekazany został 1 egz. SPZR POPRAD do 8 Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego. Dotychczas w 2020 r. do Sił Zbrojnych RP zostało dostarczonych 8 egz. SPZR POPRAD.

Kolejne seryjne egzemplarze SPZR POPRAD zostaną dostarczone do końca października również do 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej oraz do 19 Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej, natomiast SPZR POPRAD z partii próbnej, które zostaną dostosowane do wersji produkcji seryjnej, trafią do Sił Zbrojnych RP do końca listopada.

***

SPZR Poprad to zestaw obrony przeciwlotniczej bardzo krótkiego zasięgu (VSHORAD), przeznaczony do działania w najniższej warstwie systemu obrony powietrznej i przeciwrakietowej. Służy do wykrywania, rozpoznania i niszczenia celów powietrznych na bliskich odległościach i małych wysokościach.

Uzbrojenie zestawu stanowią 4 przeciwlotnicze rakiety bardzo krótkiego zasięgu Grom (lub jej zmodernizowane wersje Piorun), których producentem jest MESKO S.A. Rakiety umieszczone zostały na kolumnie znajdującej się w przedziale transportowym pojazdu Żubr, którego producentem jest AMZ-Kutno S.A.

Czytaj też:

Wisła, Narew, Poprad, Pilica, czyli jaka przyszłość obrony przeciwlotniczej?

Źródło:
http://iu.wp.mil.pl/aktualnosci.aktualnosc.348.0.html

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!