Wiadomości

12 armatohaubic K9 od dziś jest na wyposażeniu 14 Dywizjonu Artylerii Samobieżnej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Kolejnych 12 armatohaubic K9 od dziś jest na wyposażeniu 14 Dywizjonu Artylerii Samobieżnej Żelaznej Dywizji – poinformował na twitterze wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

To kolejna dostawa sprzętu zamówionego w ubiegłym roku w Korei Południowej. Pierwsze armatohaubice w 2022 roku trafiły do Węgorzewa – przypomniał szef MON.

Polska podpisała umowy ramowe na dostawę łącznie 1000 czołgów K2 i K2PL z koncernem Hyundai Rotem oraz 672 haubic K9A1/K9PL z firmą Hanwha Defense w lipcu ubiegłego roku. W sierpniu podpisano pierwsze umowy wykonawcze, na dostawę 180 czołgów K2 i 212 haubic K9A1. Pierwsza z nich ma zostać zrealizowana do 2025 roku i opiewa na kwotę 3,43 mld USD, druga obejmuje kwotę 2,4 mld USD i będzie realizowana do 2026 roku. Obie umowy obejmują pakiety logistyczne, szkoleniowe oraz znaczne ilości amunicji dla pozyskiwanych wozów bojowych. Zarówno czołgi K2, jak i haubice K9A1 zostaną wyprodukowane w Republice Korei.

W drugim etapie realizacji umów ramowych dostarczane będą czołgi K2PL i haubice K9PL, dostosowane do krajowych wymogów i produkowane przez polski przemysł obronny w ramach współpracy. Konstrukcja haubic K9PL zostanie oparta na nowej wersji haubic K9, dysponującej automatem ładowania.

Wiadomo, gdzie w Polsce mają być produkowane czołgi K2 i armatohaubice K9

Od dziś w Polsce gości Minister Obrony Republiki Korei Lee Jong-sup, który ma się spotkać z wicepremierem, ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem. Przedstawiciele obu państw wezmą m.in. udział w ceremonii podpisania umów na utworzenie konsorcjów, których zadaniem będzie produkcja w Polsce, czołgów K2 oraz armatohaubic K9A1/K9PL, zgodnie z ustaleniami z ubiegłego roku. Polska Grupa Zbrojeniowa utworzy to konsorcjum z Hyundai Rotem w wypadku czołgów K2 oraz Hanwha jeśli chodzi o armatohaubice K9. Założeniem jest zaprojektowanie spolonizowanych wariantów oznaczonych jako K2PL i K9PL.

Powstają konsorcja, których zadaniem będzie produkcja w Polsce czołgów K2 oraz armatohaubic K9A1/K9PL

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!