Wiadomości

Polacy wrócili z misji na Ukrainie. Prezydent Andrzej Duda wręczył im odznaczenia

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Do kraju wrócił 98-osobowy kontyngent policjantów i policjantek, którzy przez ostatnie pięć miesięcy rozminowywali materiały wybuchowe zostawione przez rosyjskie wojska na Ukrainie. Dziś prezydent Andrzej Duda wręczył im odznaczenia.

Celem prawie pięciomiesięcznej misji było wsparcie ukraińskich służb w rozminowywaniu oraz neutralizowaniu materiałów wybuchowych pozostawionych przez rosyjskie wojska na terenach zamieszkanych przez ludność cywilną.

98-osobowy kontyngent humanitarny w środę wrócił do kraju – poinformował szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera. Ocenił, że polscy specjaliści ocalili życie setek ludzi. W czwartek w południe powita ich prezydent Andrzej Duda. Podczas spotkania prezydent wręczy funkcjonariuszom odznaczenia państwowe.

Działania minersko – pirotechniczne na terenie Ukrainy w celu usunięcia niebezpiecznych przedmiotów szczególnie zagrażających ludności cywilnej, rozpoczęto w październiku 2022 roku. Do działań Kontyngentu Humanitarnego Policji został skierowany odpowiedni sprzęt, dzięki któremu było możliwe przeprowadzenia tego niezwykle trudnego i wymagającego zadania.

W takcie prowadzonych działań minersko-pirotechnicznych, w ramach planowanego oczyszczenia obszarów i obiektów z niebezpiecznych i wybuchowych przedmiotów, Kontyngent Humanitarny Policji przetrałował łącznie ponad 342 tys. m2 powierzchni, z czego oczyszczonych zostało ponad 43,5 tys. m2 powierzchni oraz przetrałował i oczyścił ponad 17,5 tys. m dróg. Ponadto w trakcie działań ujawnionych zostało blisko 2000 sztuk niebezpiecznych i wybuchowych materiałów (m.in. miny, granaty, pociski artyleryjskie, amunicję) oraz prawie 700 kg pozostałości bojowych.

W trakcie działań kontyngentu na terenie Ukrainy funkcjonariusze przepracowali łącznie prawie 30 tysięcy godzin, pokonując drogę ponad 53 tysięcy kilometrów. Podkreślenia wymaga fakt, że w trakcie działań miało miejsce 129 alarmów przeciwlotniczych, w czasie których funkcjonariusze musieli przebywać w schronach.

Funkcjonariusze zostali odznaczeni przez prezydenta RP Krzyżem Zasługi za Dzielność. W Na uroczystości, która odbyła się w Pałacu Prezydnckim, obecni byli minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kaminski wiceminister Maciej Wąsik oraz Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk wraz z Zastępcami.

Twitterowe konto Visegrad24 podaje, że Ukraina prosiła o pomoc także inne unijne siły policyjne w ramach kooperacji ATLAS (sieć policyjnych jednostek taktycznych 27 państw członkowskich Unii Europejskiej). Jak czytamy, „tylko Polska uznała, że nie jest to zbyt niebezpieczne”.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!