Europa Świat Wiadomości

Żydzi nie chcą kontrowersyjnego islandzkiego zespołu na finale Eurowiziji z powodów politycznych

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak podaej protal eska.pleprezentanci Islandii na Konkurs Piosenki Eurowizji 2019 od początku wzbudzają kontrowersje. Szokuje zarówno ich wygląd, jak i brzmienie, które bardzo odbiega od tego, do którego przyzwyczaili nas eurowizyjni wykonawcy. Okazuje się jednak, że możemy wcale nie usłyszeć ich podczas koncertu w Tel Awiwie. Pojawiły się bowiem głosy nawołujące do uniemożliwienia wjazdu zespołu Hatari do Izraela.

Nie bez powodu coraz więcej osób zadaje takie pytanie. Zespół, który ma reprezentować Islandię podczas konkursu w Tel Awiwie, słynie z kontrowersji. Nabite stalowymi kolcami stroje i agresywne brzmienie nie kojarzą się w typowo eurowizyjnymi dźwiękami. Jednak to nie wygląd i muzyka mogą stanowić problem. W Izraelu pojawiły się głosy mówiące, że zespołowi nie wolno pozwolić na występ ze względu na ich zaangażowanie polityczne. Czy Islandia będzie wykluczona z konkursu?

Zespół Hatari tworzą Klemens Hannigan, Matthías Tryggvi Haraldson i Einar Stéfansson. Na Eurowizję jadą z utworem Hatrið mun Sigra. Grupa wyróżnia się spośród innych uczestników. Brzmienie grupy to połączenie elektroniki i ciężkiego rocka. Ich image stanowią zaś skórzane stroje nabite ostrymi kolcami. Z wjazdem do Izraela mogą mieć jednak problem z innego powodu

Hatari są bardzo zaangażowani politycznie. Od ogłoszenia ich zwycięstwa w islandzkich preselekcjach mówi się o tym, że ich występ na Eurowizji może przerodzić się w protest przeciw polityce Izraela wobec Palestyny.

W obawie przed takim scenariuszem, izraelska działaczka Nitsana Darshan-Leitner wystosowała do tamtejszego ministra spraw wewnętrznych apel o to, by nie wpuszczać Hatari na teren Izraela. Jeśli minister przystałby na taką prośbę, mógłby powziąć kroki prawne, które uniemożliwiłyby zespołowi przyjazd do Tel Awiwu. W praktyce oznaczałoby to wykluczenie Islandii z Eurowizji 2019.

Istny kabaret…

Źródło: eksa.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!