Wiadomości

Zwodowano holownik “Bolko” dla Polskiej Marynarki Wojennej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W Gdańsku miała w poniedziałek miejsce uroczystość wodowania oraz chrztu holownika „Bolko”. To pierwszy z zaplanowanych sześciu nowoczesnych holowników budowanych dla Marynarki Wojennej.

W połowie listopada ub. roku palono pierwsze blachy, w styczniu położono stępkę, a w poniedziałek zwodowano pierwszy z sześciu holowników, jakie w firmie Remontowa Shipbuilding zamówiła Marynarka Wojenna.

– Obiegowo nazywa się to holownik „B860”, od dzisiaj już „Bolko”, natomiast nie jest to taki zwykły holownik portowy, z jakim możemy się na co dzień zetknąć w Gdańsku, w Gdyni, czy w innych portach na świecie – mówił prezes Remontowa Shipbuilding Piotr Dowżenko.

Wyjątkowość tej jednostki ma związek z wyposażeniem w różnego rodzaju urządzenia, które pozwolą holownikowi wykonywać dodatkowe zadania.

– Oprócz typowych zadań: holowanie, przeholowywanie jednostek, holowanie tarcz, to jednostka ta będzie mogła wyławiać i przewozić torpedy na swoim pokładzie, będzie mogła zbierać zanieczyszczenia, przewozić wszelkiego typu ładunki o określonych gabarytach oraz będzie mogła jednorazowo przewieźć ok. 50 osób na swoim pokładzie – zaznaczył Dariusz Czajkowski ze stoczni Remontowa Shipbuilding S.A.

– Są w życiu marynarza chwile, które na długo zapadną w pamięci – powiedział kontradmirał Jarosław Ziemiański.

– Wodowanie jest symboliczną chwilą kończącą etap budowy jednostki, która od tej chwili będzie w stanie samodzielnie utrzymywać się na wodzie. Teraz przed wykonawcą trudne zadanie związane z doposażaniem jednostki, nie tylko w zasadnicze mechanizmy, ale również w urządzenia specjalistyczne – podkreślił Jarosław Ziemiański.

„Bolko” został także ochrzczony. Uroczystości przewodniczył ks. abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański.

– Każde dzieło ludzkie musi mieć odniesienie do Stwórcy, bo jeśli Pan Domu nie zbuduje, trudno się trudzi ten, który go wznosi. Dlatego też to dzieło – holownik poświęcimy – mówił ks. abp Sławoj Leszek Głódź.

Matką chrzestną jednostki została Honorata Hyżyk, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 im. Obrońców Polskiego Morza w Lesznie. Szkoła ta od wielu lat utrzymuje bliskie stosunki z polskim morzem.

– 12. Woliński Dywizjon Trałowców jest naszym patronem, współpracujemy od 46 lat. Co najmniej dwa–trzy razy w roku widzimy się, bo marynarze przyjeżdżają do nas na pasowanie uczniów klas pierwszych, później na nasze święto w maju, w czerwcu dzieci przyjeżdżają tutaj, także współpraca kwitnie od wielu lat – dodała Honorata Hyżyk.

Kontrakt na zaprojektowanie i budowę przez stocznię Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsku sześciu holowników dla Marynarki Wojennej podpisano w czerwcu 2017 r.

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!