Gospodarka Wiadomości

Związkowcy alarmują: “Żabka” chce obejść zakaz handlu w niedzielę

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Związkowcy z „Solidarności” krytykują działania sieci Żabka. Jak alarmują, chce ona obchodzić przepisy o ograniczeniu handlu w niedziele. „Wyraźnie widać, że Żabka za wszelką cenę próbuje ominąć ustawę” – podkreśla przewodniczący handlowej „S” Alfred Bujara.

Chodzi o zmianę charakteru sklepów, które ze względu na swoją współpracę z operatorami pocztowymi, m.in. Pocztą Polską, będą oznaczane jako placówki pocztowe. Pozwoli to – w świetle przepisów – na legalne otwarcie sklepu w niedziele niehandlowe i prowadzenie sprzedaży, również przy udziale pracowników.

Alfred Bujara, przewodniczący handlowej „Solidarności”, w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja podkreślił, że takie działania sieci to brak szacunku dla pracowników i obowiązującego prawa.

– Nie znamy umów, które zostały podpisane pomiędzy Pocztą Polską a siecią Żabka, a więc trudno jest cokolwiek diagnozować. Na pierwszy rzut oka wyraźnie widać, że Żabka za wszelką cenę próbuje ominąć ustawę, nie umie uszanować woli paramentu i wszystkich osób, które podpisały się pod ustawą. Ci ludzie nie chcą pracować, oni czekają na to, żeby mieć wolne niedziele, a właściciel koncernu chce narzucić im pracujące niedziele. To jest przykre – komentował przewodniczący handlowej „Solidarności”.

Alfred Bujara wskazał, że nie jest jasne, czy umowy pomiędzy Żabką a Pocztą Polską mają miejsce i kto je podpisał. Wskazał, że część franczyzobiorców informuje, iż nie sygnowało takich porozumień.

Ustawa ograniczająca handel w niedziele zakłada, że zakaz tego dnia będzie wprowadzany stopniowo. W tym roku, poza pewnymi wyjątkami, handlowymi są pierwsza i ostatnia niedziela miesiąca. W przyszłym roku sklepy będą otwarte tylko w jedną niedzielę, a w 2020 r. ograniczenia handlu będą dotyczyć wszystkich niedziel w miesiącu.

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!