Wiadomości

Związek Nauczycielstwa Polskiego na wojnie z Bożym Narodzeniem

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Zamiast obchodzenia świąt religijnych – zorganizować zajęcia dotyczące zimy, Nowego Roku lub afrykańskiego dziedzictwa w kulturze amerykańskiej. Zamiast dzielenia się opłatkiem – poczęstunek i składanie życzeń. To tylko niektóre z propozycji obchodzenia czy raczej ominięcia zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia w polskich szkołach. Kontrowersyjny artykuł dot. ograniczenia religijnej oprawy świąt znalazł się na łamach tygodnika Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Wszystko byle nie opłatek i Wigilia, byle nie jasełka i szopka, byle nie katolicyzm – tak można określić główny cel artykułu opublikowanego w „Głosie Nauczycielskim” – tygodniku wydawanym przez Związek Nauczycielstwa Polskiego. „To bardzo niebezpieczna sytuacja” – akcentuje Barbara Nowak, małopolski kurator oświaty.

„Głos Nauczycielski” przekonuje, że „niereligijną alternatywę” należy dać dzieciom i młodzieży nawet w sytuacji, gdy 100 proc. z nich to katolicy. Wszak – jak odnotowuje czasopismo – „szkoły publiczne to instytucje świeckie, a dzieci i młodzież mają prawo do wolności sumienia”. Czasopismo tłumaczy, że to wszystko w obronie uczniów, którzy poprzez religijne zwyczaje świąteczne w szkołach mogą się czuć niekomfortowo. Małopolski kurator oświaty jest innego zdania.

Więcej:

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!