Wiadomości

Zuzana Czaputova wygrała wybory prezydenckie na Słowacji

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prawniczka Zuzana Czaputova wygrała w sobotę wybory prezydenckie na Słowacji. Słowacki Urząd Statystyczny podał, że przeliczone zostały głosy ze wszystkich lokali wyborczych, a Czaputova uzyskała 58,4 proc. poparcia. Jej rywal, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Marosz Szefczovicz zdobył 41,6 proc. głosów.

Oficjalne wyniki wyborów Państwowa Komisja Wyborcza ma przedstawić w niedzielę w południe.

45–letnia Czaputova wyraźnie wzruszona dziękowała wyborcom, nie tylko po słowacku, ale także w językach mniejszości narodowych. – Dziękuję, że byliście ze mną, a ja obiecuję, że będę z Wami – powiedziała Czaputova i dodała, ze będzie także zabiegać o poparcie i zaufanie tych, którzy na nią nie głosowali. Jej zdaniem zwycięstwo pokazało, że można wygrać bez ataków na konkurentów. – Być może myśleliśmy, że przyzwoitość w polityce jest tylko oznaką słabości, ale dzisiaj zobaczyliśmy, że jest naszą siłą – mówiła i apelowała, by poszukiwać tego, co łączy i by stawiać współpracę ponad interes osobisty.

Marosz Szefczovicz, rywal prawniczki Zuzany Czaputovej w drugiej turze wyborów prezydenckich na Słowacji, uznał się za pokonanego i pogratulował Czaputovej zwycięstwa.

15 minut przed północą Szefczovicz powiedział, że zadzwonił do Czaputovej i uznał swoją przegraną. – Powiedziałem jej, że ma teraz przed sobą wielką odpowiedzialność, bo stała się głową państwa.

Szefczovicz podkreślił, że obecne czasy wymagają, by Słowacja była zjednoczona. Powiedział, że wysyła Czaputovej kwiaty, bo pierwsza kobieta prezydent na Słowacji zasługuje na to. Mówił też, że w pełni respektuje wyniki wyborów i nadal chce zabiegać o interesy Słowacji w Brukseli.

Prawniczka i działaczka obywatelska Czaputova stała się szerzej znana po zakończonej sukcesem 14–letniej walce przeciwko wysypisku śmieci w rodzinnej miejscowości Pezinok, położonej na przedmieściach Bratysławy. Współpracowała także ze stowarzyszeniem Via Iuris, które wspiera obywateli w obronie ich praw i we współdecydowaniu o sprawach publicznych.

W 2017 roku przystąpiła do liberalnej partii Postępowa Słowacja (PS). Została jej wiceprzewodniczącą, a z funkcji zrezygnowała po przejściu do drugiej tury wyborów prezydenckich. W kampanii wyborczej zwracano uwagę na jej poglądy, m.in. na gotowość przyzwolenia na rejestrowane partnerstwo osób tej samej płci i na adopcję dzieci przez takie pary.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!