Felietony

Kardynał Sarah: Kościół nie jest stworzony po to, by słuchać, ale by nauczać

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Kardynał Robert Sarah skrytykował postawę „tych, którzy ulegają niezdrowej i nikczemnej pokusie dostosowania Kościoła do wartości dzisiejszych zachodnich społeczeństw”. – Chcą przede wszystkim powiedzieć, że Kościół jest otwarty, gościnny, uważny, nowoczesny. Ale Kościół nie jest stworzony po to, by słuchać, jest stworzony po to, by nauczać; jest „Mater et magistra”, Matką i nauczycielką – wyjaśnił hierarcha.

W rozmowie z francuskim „Valeurs actuelles” kard. Robert Sarah wezwał katolików do jedności w obliczu skandali w Kościele i moralnego kryzysu w świecie zachodnim.

Prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów powiedział, że „wszystko jest dziś ciemne, trudne, ale jakiekolwiek przechodzimy trudności, jest tylko jedna Osoba, która może nam przyjść z pomocą”. – To zmartwychwstanie Syna Bożego daje nadzieję w ciemnościach – zaznaczył.

W rozmowie wyraźnie podkreślił hierarchiczność i antydemokratyczność Kościoła. – Chrystus założył Kościół, którego sposób zarządzania jest hierarchiczny. Pierwszym odpowiedzialnym w Kościele jest papież. Pierwszą osobą odpowiedzialną za lokalny Kościół jest biskup diecezji, a nie konferencja episkopatu, która służy do dyskusji, a nie do narzucania kierunku – powiedział kard. Sarah.

Zaznaczył też, że różnice zdań między konferencjami biskupimi w nauczaniu moralnym są po prostu bezcelowe. – Konferencja episkopatu nie ma prawnej władzy ani kompetencji na polu doktrynalnym – powiedział kard. Robert Sarah.

Hierarcha ocenił też, że upadek wiary na Zachodzie to wina księży. Przypomniał puste konfesjonały, Liturgię pozbawioną sacrum oraz brak nauczania katolickiej doktryny na katolickich uczelniach oraz w seminariach.

– Oczywiście, wyraźna większość księży pozostaje wierna swej misji nauczania, uświęcania i kierowania. Ale jest też niewielka liczba tych, którzy ulegają niezdrowej i nikczemnej pokusie dostosowania Kościoła do wartości dzisiejszych zachodnich społeczeństw. Chcą przede wszystkim powiedzieć, że Kościół jest otwarty, gościnny, uważny, nowoczesny. Ale Kościół nie jest stworzony po to, by słuchać, jest stworzony po to, by nauczać; jest „Mater et magistra”, Matką i nauczycielką – podkreślił kard. Robert Sarah.

/niedziela.pl, kontrrewolucje.net/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!