Wiadomości

Żołnierze gen. Andersa upamiętnią 74. rocznicę bitwę o Ankonę

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Żołnierze gen. Andersa upamiętnią we Włoszech bitwę o Ankonę. We wtorek rozpoczyna się dwudniowa wizyta organizowana przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Ankona to miasto portowe w środkowych Włoszech zdobyte 18 lipca 1944 r. przez 2. Korpus Polski gen. Władysława Andersa. Zajęcie portu zaopatrzeniowego ułatwiło potem aliantom przełamanie kolejnego systemu niemieckich umocnień tzw. Linii Gotów.

W delegacji, która wyruszyła do Loreto i Ankony na obchody 74. rocznicy tamtych wydarzeń, uczestniczą weterani 2. Korpusu Polskiego, członkowie Rady ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych przy szefie urzędu, przedstawiciele urzędu oraz władz państwowych.

To dla naszych weteranów szczególna chwila wdzięczności dla kolegów, którzy pozostali we włoskiej ziemi – oświadczył szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

Program wizyty przewiduje uroczystości na polskim cmentarzu wojennym w Loreto, gdzie pochowanych jest ponad 1080 podkomendnych gen. Władysława Andersa. Główne uroczystości z okazji rocznicy wyzwolenia Ankony odbędą się w środę.

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!