Wiadomości

Znany jezuita zagrał w bluźnierczym filmie żydowskiego reżysera o „gejowskim Jezusie”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak donosi portal PCh24.pl, nowy film, którego twórcą jest żydowski reżyser Yuval David, przedstawia „homoseksualną ikonografię gejowskiego Jezusa”. Film Wonderfully Made (Cudownie stworzony) ma mieć premierę na początku roku 2021 i stanowi część serialu dokumentalnego pt. „LGBTQ+R (eligion)”, czyli „LGBTQ+R(eligia)”. W filmie głos zabierają dwaj katoliccy duchowni: znany z prohomoseksualnej działalności jezuita o. James Martin oraz otwarcie homoseksualny ksiądz Bryan Massingale.

Sam reżyser jest w związku „małżeńskim” z katolikiem Markiem McDermottem. Yuval David stwierdził, że inspiracją dla jego filmu było to, że jego „mąż” „zauważył brak przedstawień w katolicyzmie Jezusa typu LGBTQ+”, a przecież jest to „wiara, w której ikony odgrywają znaczącą rolę”. McDermott żalił się przed swoim partnerem, że ma „uczucie, iż niekoniecznie jest dla niego miejsce w taki sam sposób, jak dla osób heteroseksualnych”.

Zdaniem Davida brak ikonografii przedstawiającej „gejowskiego Jezusa” oraz inne formy „odrzucenia to znacząca luka w pełni (…) życia” jego „męża”. Stąd postanowił przedstawić Jezusa jako członka społeczności LGBTQ+ lub wspierającego tę społeczność”. Pikanterii całej sprawie dodaje fakt, że choć McDermott określa się jako katolik, to ze swoim partnerem jest członkiem Kongregacji Beit Simchat Tora w Nowym Jorku oraz Beit Chayim Chadashim w Los Angeles. Obie synagogi są powszechnie znane jako synagogi LGBT.

Wonderfully Made nawiązuje w swoim tytule do fragmentu Psalmu 139, który w polskim przekładzie Biblii Tysiąclecia brzmi: „Dziękuję Ci, że mnie stworzyłeś tak cudownie” (Ps 139, 14). Jest to fragment, na który często, wyrwawszy go z kontekstu, powołuje się o. James Martin SJ, by poprzeć związki homoseksualne. W filmie o. Martin mówi: „Kiedy spojrzy się na Ewangelie, widzi się, że Jezus wyciągnął ręce specjalnie do ludzi, którzy są na marginesie”.

Więcej:

https://www.pch24.pl/znany-jezuita-zagral-w-bluznierczym-filmie-zydowskiego-rezysera-o-gejowskim-jezusie,81634,i.html

 

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!