Historia Wiadomości

Znamy nazwiska 21 ofiar odnalezionych przez IPN

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Polska odzyskuje godność przez to, że oddaje im honor, który od zawsze im się należał, od czasów kiedy jeszcze żyli, walczyli – powiedział prezydent Andrzej Duda w czwartek podczas uroczystości wręczenia not identyfikacyjnych członkom rodzin ofiar totalitaryzmu komunistycznego.

Dzięki pracy Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN 21 straconych przez reżimy totalitarne osób odzyskało nazwiska, stopnie wojskowe, biografie. Zidentyfikowani to: Ludwik Augustyniak, Zdzisław Broński, Wiesław Budzik, Stanisław Dolewski, Adam Domalik, Józef Domański, Florian Dutkiewicz, Tadeusz Gajda, Stefan Górski, Władysław Guzdek, Jan Kwiczala, Tadeusz Leśnikowski, Stanisław Ludzia, Stanisław Marciniak, Adam Mirecki, Wincenty Niemkowicz, Tadeusz Ośko vel Wojciech Kossowski, Jan Przybyłowski, Szczepan Ścibior, Antoni Wąsowicz, Tadeusz Zajączkowski.

Niektórzy z nich ginęli w więzieniu mokotowskim w Warszawie, szczątki innych – tropionych przez UB i skazywanych przez wojskowe sądy –zostały odnalezione w Bydgoszczy, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, w Nowogrodzie (woj. lubelskie), w miejscowości Rzędziany (woj. podlaskie).

Oto biogramy wszystkich zidentyfikowanych:

https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/59113,Kolejne-ofiary-totalitaryzmow-odzyskaly-tozsamosc-Warszawa-4-pazdziernika-2018.html

„To czwarta uroczystość wręczenia not identyfikacyjnych naszych bohaterów wolnej, suwerennej Polski, tutaj w Pałacu Prezydenckim realizowana w ciągu ostatnich trzech lat. Ponad 70 bohaterów, którzy wrócili z tego zesłania, na które próbowali je zesłać komuniści, z zesłania donikąd, z doliny nicości, w której próbowali ich na zawsze umieścić – w dołach bezimiennych, gdzieś pod chodnikami. Gdzieś pod grobami zasłużonych budowniczych Polski Ludowej próbowano zabić pamięć po nich po to, by jak sądzę Polska nigdy nie była Polską w tym najlepszym i najbardziej cennym dla nas słowa znaczeniu” – powiedział Andrzej Duda.

Jak mówił prezydent „wracają dziś i od kilku lat, dzięki wielkiej służbie dla ojczyzny realizowanej przez IPN, przez prof. Krzysztofa Szwagrzyka, niezłomnego w tym dziele wobec niezłomnych jego współpracowników, młodych i nie tylko młodych, którzy przez lata zgłaszali się jako wolontariusze, aby pomagać w tym wielkim dziele odbudowania dobrego imienia Polski, odbudowania godności naszej ojczyzny”.

Andrzej Duda podkreślił, że „to Polska odzyskuje godność, przez to, że oddaje im honor, który od zawsze im się należał, od czasów kiedy jeszcze żyli, walczyli poprzez wszystkie te lata, kiedy spoczywali w mroku”.

„Dziś są z powrotem” – zaznaczył.

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!