Wiadomości

Zmasowany atak rakietowy na Ukrainie. „Najwięcej rosyjskich pocisków od początku wojny”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Rosjanie atakują Ukrainę pociskami manewrującymi, wystrzeliwanymi z okrętów i bombowców strategicznych. Doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego podał, że okupanci wystrzelili około stu rakiet w kilku falach. Wybuchy słychać w Kijowie i w wielu innych miastach. W całym kraju ogłoszono alarm przeciwlotniczy.

Około godz. 6.30 czasu polskiego ogłoszono alarm przeciwlotniczy w regionach wschodniej i południowej Ukrainy, a półtorej godziny później – na całym terytorium kraju. Około godz. 7.30 czasu polskiego ukraińskie media i kanały na Telegramie poinformowały o wybuchach w Kijowie, a także obwodach czernihowskim i odeskim. Informowano również o rakietach lecących w kierunku regionu sumskiego.

Dowództwo „Południe” poinformowało, że na Morze Czarne wpłynęły dwa rosyjskie okręty, gotowe do wystrzelenia ok. 20 pocisków Kalibr. Dodatkowo ogłoszono alarm lotniczy z powodu zagrożenia ze strony podniesionych bombowców Tu-95. Z kolei doradca prezydenta Ołeksij Arestowycz oznajmił, że Rosjanie wystrzelili około 100 pocisków, wystrzelonych w kilku falach. „Nie lekceważcie tego, udajcie się do schronów. Obrona powietrzna rozpoczyna swoją pracę” – dodał.

Ale to nie był jeszcze koniec. Nieco później doradca szefa Biura Prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak poinformował, że Rosjanie wystrzelili w kierunku Ukrainy przeszło 120 pocisków manewrujących. Eksplozje było słychać między innymi w Kijowie, gdzie co najmniej trzy osoby zostały ranne. W dzielnicy Darnica odłamki rakiety uszkodziły budynek. Celem ataku jest również Charków, gdzie wstrzymano kursowanie metra, Odessa i Lwów.

“Ponad 120 rakiet na ukraińskim niebie wystrzelonych w ramach »ruskiego miru«, żeby zniszczyć infrastrukturę krytyczną i masowo zabijać cywilów” – napisał Mychajło Podolak na Twitterze. “Czekamy na konkretne propozycje »obrońców pokoju«, dotyczące »pokojowych ustaleń«, »gwarancji bezpieczeństwa dla Rosji« i potrzeby uniknięcia prowokacji” – dodał doradca szefa Biura Prezydenta Ukrainy.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!