Wiadomości

Nie tylko Białoruś. Migranci dostają się do Polski także przez terytorium Litwy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Straż Graniczna wydała kilka komunikatów, w których przedstawiła sytuację na granicy z Białorusią, ale także Litwą. Mundurowi zestawili dane z 2021 i 2022 roku.

Straż Graniczna codziennie publikuje raporty dotyczące sytuacji na granicy z Białorusią. W najnowszym komunikacie mundurowi przekazali, że w środę 28 grudnia w sposób nielegalny próbowało do Polski przedostać się 35 cudzoziemców. Na odcinku strzeżonym przez Placówkę Straży Granicznej Bobrowniki pojawiła się grupa 19 migrantów, w tym 13 osób – obywatele Syrii, Mali, Czadu, Gwinei i Kamerunu – nielegalnie przeprawiło się przez rzekę Świsłocz. Funkcjonariusze z Placówki SG Michałowo zatrzymali obywatela Ukrainy za „pomocnictwo”.

– Ostatnie dni pokazały – o czym zresztą mówimy od początku presji migracyjnej na granicy polsko-białoruskiej – że wszystko jest sterowane i zależy od tego, na jaki pomysł wpadną władze Białorusi. Tu nie ma mowy o żadnej naturalnej fali migrantów, jak na granicy z Ukrainą – komentowała w rozmowie z „Wprost” rzeczniczka SG por. Anna Michalska.

SG poinformowała także o sytuacji na granicy z Litwą. Za pomocnictwo został zatrzymany 27-letni obywatel Kamerunu, który przewoził z Białorusi 29-latka, również obywatela Kamerunu. Mężczyzna na terytorium Unii Europejskiej dostał się w nielegalny sposób. Pogranicznicy przekazali także dane za 2022 rok i porównali je ze statystykami z poprzedniego roku.

„W tym roku przy granicy z Litwą zatrzymano 715 migrantów (w 2021 r. – 311) oraz 142 organizatorów i pomocników (w 2021 r. – 53). Droga z Białorusi przez Litwę zaczęła być w tym roku częściej wybierana po powstaniu bariery na granicy polsko-białoruskiej. Służby Polski i Litwy współpracują, przeciwdziałając nielegalnej migracji” – czytamy w komunikacie SG.

/wprost.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!