Wiadomości

Zmarł Wielki Zbójnik Gromady Górali na Śląsku Cieszyńskim

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Zmarł Wielki Zbójnik Gromady Górali na Śląsku Cieszyńskim Jan Sztefek (1949-2018). Był przyjacielem Zaolzia, można go było zawsze spotkać na imprezach góralskich w naszym regionie. Miał 69 lat.

Śp. Jan Sztefek był mieszkańcem Ustronia zaangażowanym w życie społeczne i kulturalne Miasta Ustroń. Z wykształcenia był biologiem, absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Był człowiekiem o wszechstronnych zainteresowaniach – poświęcał się sztuce, kulturze, folklorowi i tradycji ludowej.

W 1971 r. zorganizowano mu wystawę autorską rysunków, karykatur i plakatów w Krakowie. Jego prace brały też udział w zbiorowych wystawach studenckich. W latach 70. był szefem najlepszego w Polsce teatru studenckiego „Leonazmus”. Od 1993 roku był związany ze Stowarzyszeniem Twórczym „Brzimy”.

Był miłośnikiem cieszyńskiej kultury ludowej oraz biegle posługiwał się gwarą. Na łamach „Gazety Ustrońskiej” pisał jako „Jędrys”, opowiadając gwarą historyjki z życia wzięte i wspomnienia z dawnych lat.

Zainicjował powstanie Stowarzyszenia Gromady Górali na Śląsku Cieszyńskim, gdzie pełnił funkcję prezesa – Wielkiego Zbójnika Gromady Górali na Śląsku Cieszyńskim. Organizował we współpracy z lokalnymi firmami oraz przyjaciółmi imprezy propagujące tradycje góralskie, gwarę, muzykę i zbójowanie. Najsłynniejszym organizowanym wydarzeniem przez towarzyszenia Gromady Górali na Śląsku Cieszyńskim jest „Międzynarodowy Festiwal w Podawaniu Baraniny. Święto Baraniny”, które w tym roku odbyło się po raz trzynasty.

/Głos Ludu/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!