Świat Wiadomości

Zmarł twórca kreskówki “Wilk i Zając” Aleksandr Kurlandski

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!
Jak informuje agencja Interfax, 21 grudnia w Moskwie zmarł jeden z twórców popularnego serialu animowanego „Wilk i zając”. Artysta miał 82 lata.

O śmierci Aleksandra Kurlandskiego poinformowali członkowie jego rodziny i przyjaciele oraz twórcy kultowego serialu animowanego „Wilk i zając, którego mężczyzna był jednym z twórców. Jak podaje agencja Interfax, powołując się jednego z producentów serialu, Aleksandra Lebiediewa, nie jest znana przyczyna śmierci artysty.

Aleksandr Kurlandski urodził się w 1938 roku w Moskwie. Był nie tylko scenarzystą, ale także pisarzem. W roku 1988 roku otrzymał Nagrodę Państwową ZSRR, a w 2007 został Zasłużonym Działaczem Sztuk Federacji Rosyjskiej.

Artysta napisał scenariusze do wszystkich 20. odcinków “Wilka i zająca”, serialu animowanego, który znany jest we wszystkich państwach, które wchodziły w skład bloku radzieckiego lub miały ścisłe kontakty z Rosją. Animacja opowiada o przygodach Wilka, który próbuje dopaść Zająca. Ten zawsze jednak wykazuje się sprytem i ucieka swojemu wrogowi. W kulturze popularnej zapisała się kwestia wypowiadana przez wilka na koniec każdego odcinka – „nu pagadi!” („No, poczekaj!”).

Kurlandski tworzył także filmy kreskówkowe oraz książki dla najmłodszych.

Co wy na to?

Źródło: rp.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!