Świat Wiadomości

Zmarł ostatni biały prezydent RPA Frederik Willem de Klerk

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak możemy przeczytać na portalu polsatnews.pl ostatni prezydent RPA ery apartheidu, Frederik Willem de Klerk, który przyczynił się do upadku tego systemu, zmarł w Kapsztadzie w wieku 85 lat.

De Klerk, który wraz z Nelsonem Mandelą w 1993 r. otrzymał pokojową nagrodę Nobla, pozostawia po sobie skomplikowane dziedzictwo w kraju wciąż naznaczonym skutkami brutalnego, zinstytucjonalizowanego systemu rządów białej mniejszości, który pomógł zlikwidować – pisze czwartkowy The Guardian. Oprócz zakończenia apartheidu, de Klerk pomógł również zlikwidować program broni jądrowej w RPA.

De Klerk, prawnik o konserwatywnych poglądach politycznych, urodził się w Johannesburgu we wpływowej rodzinie Afrykanerów. Służył w rządzie PW Bothy jako poseł z ramienia Partii Narodowej, w której rządziła biała mniejszość.

Podczas gdy wielu białych mieszkańców RPA i wysokich rangą działaczy antyapartheidu – w tym arcybiskup Desmond Tutu – wierzyło, że będzie on kontynuował rasistowską politykę Bothy, gdy sam obejmie władzę, de Klerk, zaniepokojony narastającą przemocą na tle rasowym, w tym przemocą na tle etnicznym między Xhosa i Zulusami, do której zachęcało państwo, zaczął działać przeciwko systemowi.

Po objęciu urzędu prezydenta w 1989 r. zezwolił na protesty przeciwko apartheidowi i zniósł ograniczenia wobec niektórych zakazanych partii politycznych, a także, podobnie jak jego poprzednik, spotkał się potajemnie z Mandelą.

Punkt zwrotny nastąpił 2 lutego 1990 r., pięć miesięcy po wyborze na prezydenta. W przemówieniu wygłoszonym w parlamencie de Klerk ogłosił, że Mandela, uwięziony przywódca Afrykańskiego Kongresu Narodowego (ANC), zostanie zwolniony z więzienia, w którym przebywał od 27 lat. Ogłoszenie zelektryzowało kraj, który przez dziesięciolecia był objęty międzynarodowymi sankcjami za swój brutalny system dyskryminacji rasowej.

Przemówienie oznaczało oficjalne zakończenie polityki segregacji i rozpoczęcie negocjacji, które doprowadziły do powstania demokracji konstytucyjnej z równymi prawami dla wszystkich mieszkańców RPA.

W czerwcu Fundacja FW de Klerka ogłosiła, że zdiagnozowano u niego raka, który atakuje wyściółkę płuc. W czwartkowym komunikacie podała, że były prezydent odszedł nad ranem w swoim domu w Fresnaye.

Jak oceniacie obecny stan gospodarczy RPA?

Źródło: polsatnews.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!