Wiadomości

Zmarł Kirk Douglas, słynny aktor przeżył 103 lata

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Z ogromnym smutkiem informujemy, że Kirk Douglas opuścił nas dzisiaj w Los Angeles, w wieku 103 lat – przekazał mediom jeden z jego synów, Michael Douglas, także aktor. – Dla świata był legendą, aktorem ze złotego wieku filmów, filantropem, którego przywiązanie do sprawiedliwości i wartości, w które wierzył, stanowiło dla nas wszystkich wyzwanie – dodał.

Kirk Douglas urodził się jako Issur Danielovitch Demsky w 1916 r. w mieście Amsterdam w stanie Nowy Jork, w rodzinie żydowskich imigrantów z Czausów pod Mohylewem w zaborze rosyjskim, na ziemiach dawnej Rzeczpospolitej.

W 1946 r. debiutował w filmie „Dziwna miłość Marthy Ivers”. Światową sławę zdobył tytułową rolą przywódcy powstania niewolników w filmie „Spartakus” (1960) w reżyserii Stanleya Kubricka. Zagrał w takich hollywoodzkich produkcjach jak: „Ostatni zachód słońca” (1961), „Układ” (1969) czy „Był sobie łajdak” (1970).

W 1996 r. otrzymał Oscara za całokształt twórczości aktorskiej. Wcześniej był do tej nagrody trzykrotnie nominowany za role pierwszoplanowe w filmach: „Champion” (1949), „Piękny i zły” (1952) oraz „Pasja życia” (1956). Za rolę Vincenta van Gogha został uhonorowany Złotym Globem.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!