Polska Świat Wiadomości

Zmarł jeden z ostatnich uczestników bitwy pod Monte Cassino

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak podaje portal msn.com w wieku 103 lat zmarł Bazyl Klimowicz. Był jednym z ostatnich żołnierzy II Korpusu Polskiego i uczestnikiem bitwy o Monte Cassino. Mieszkał w Wielkiej Brytanii.

Informację o śmierci żołnierza II Korpusu podała lokalna gazeta „Eastern Daily Press”. Klimowicz mieszkał w miejscowości North Walsham w hrabstwie Norfolk od 1976 roku.

Urodził się w 1917 roku w północno-wschodniej Polsce. Pod koniec lat 30. wstąpił do Wojska Polskiego, a po sowieckiej inwazji na Polskę w roku 1939 został wywieziony na Syberię. Udało mu się stamtąd wydostać wraz z tworzonymi (na mocy układu Sikorski-Majski) na terenie Związku Sowieckiego, Polskimi Siłami Zbrojnymi. Wraz z II Korpusem Polskim trafił na Bliski Wschód, po czym brał udział w kampanii włoskiej i uczestniczył w bitwie o Monte Cassino.

Według „Eastern Daily Press” Klimowicz był jednym z opiekunów słynnego niedźwiedzia Wojtka. Gazeta nie podaje jednak, w której dywizji Klimowcz służył ani jak miał stopień wojskowy.

Po II wojnie światowej Bazyl Klimowicz, jak wielu innych żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych, pozostał na emigracji. Zamieszkał w Wielkiej Brytanii. W Newcastle poznał swą przyszłą żonę, June. Wdowa po Klimowiczu w rozmowie z gazetą powiedziała, że wraz z mężem tworzyli wspaniałą parę, mieli córkę Angelę. W 1955 roku całą rodziną odwiedzili Wojtka, który trafił do ogrodu zoologicznego w Edynburgu.

Bazyl Klimowicz nigdy do Polski nie wrócił.

Cześć jego pamięci.

Źródło: msn.com

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!