Świat Wiadomości

Bhutan został krajem, w którym społeczeństwo zaszczepiło się w niemal 100 procentach

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!
Jak donosi portal medianarodwoe.com gencja EFE donosi, że Bhutan zakończył kampanię szczepień przeciw Covid-19. Dwie dawki preparatu otrzymała cała dorosła populacja tego kraju.

Kraj, który zaszczepił 100 proc. swojej dorosłej populacji liczy prawie 800 tys. mieszkańców. Królestwo Bhutanu stało się pierwszym państwem na świecie, któremu w pełni udało się zakończyć szczepienia przeciw COVID-19 wśród osób uprawnionych do przyjęcia preparatu.

“To bardzo ważne, by podkreślić, że kampania szczepionkowa w Bhutanie, tak jak w wielu innych krajach, była możliwa jedynie dzięki pomocy zagranicznej” – powiedział Will Parks, reprezentant UNICEF w tym kraju.

Bhutanowi już w marcu udało się niemal w pełni zaszczepić dorosłą populację kraju pierwszą dawką szczepionki firmy AstraZeneca. 550 tys. dawek tego preparatu władze otrzymały od sąsiednich Indii.

Do Bhutanu trafiło także pół miliona dawek Moderny ze Stanów Zjednoczonych w ramach programu COVAX. 400 tys. dawek szczepionki AstraZeneca przekazały Dania, Chorwacja i Bułgaria.

Podczas akcji szczepień drugą dawką preparatu przeciw COVID-19, 95 proc. zaszczepionych wybrało amerykańską Modernę, pomimo wciąż dostępnych zapasów preparatu firmy AstraZeneca.

Król Bhutanu Jigme Khesar Namgyel Wangchuck wcześniej przez ponad rok podróżował po kraju. Chciał osobiście doglądać działań związanych z walką z COVID-19. Z powodu takich działań Bhutan zaszczepił 100 proc. populacji.

Od początku pandemii w Bhutanie stwierdzono 2486 przypadków zakażenia oraz dwa zgony osób chorych na Covid-19.

Położony w Himalajach Bhutan stara się chronić przed wpływami z zagranicy i utrzymuje stosunki dyplomatyczne tylko z 54 krajami. Wśród których nie ma takich państw jak Francja, Wielka Brytania, USA czy Rosja. Polska nawiązała stosunki dyplomatyczne z Królestwem Bhutanu 29 listopada 2012 roku.

Co wy na to?

Źródło: medianarodowe.com

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!