Polska Wiadomości

Zmarł autor Pomnika Katyńskiego w New Jersey prof. Andrzej Pityński

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Ze smutkiem przyjąłem wiadomość o odejściu profesora Andrzej Pityńskiego – Kawalera Orderu Orła Białego. Rzeźbiarza. Twórcy wielu pomników, w tym Pomnika Katyńskiego z New Jersey. Pogrążonych w żalu niech wspiera myśl, że Pan Profesor będzie na wieki żył w swoich dziełach – napisał prezydent Andrzej Duda na Twitterze.

Pityński urodził się w 1947 roku w Ulanowie na Podkarpaciu. Był synem pary Żołnierzy Wyklętych – Aleksandra i Stefanii, sam także pomagał bohaterom powstania antykomunistycznego, zaopatrując m. in. słynnego Michała Krupę, który ukrywał się do 1959 roku. Słynny rzeźbiarz studiował na ASP w Krakowie, a w latach 70. wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie na początku pracował fizycznie.

Tam podjął studia na Arts Students League w Nowym Jorku i zrobił wielką karierę w dziedzinie rzeźby. Jego najsłynniejszym dziełem jest Pomnik Katyński w Jersey City, który miał być usunięty w 2018 roku, ale akcja Polonii sprawiła, że nadal stoi na swoim miejscu. Andrzej Pityński jest też autorem m. in. Bostoński Pomnik Partyzantów, Pomnik Mściciela w Doylestown na cmentarzu polskim w tzw. Amerykańskiej Częstochowie, Pomnik Czynu Zbrojnego Polonii Amerykańskiej, nazywany także pomnikiem Hallerczyków, na warszawskim Żoliborzu. Był kawalerem Orderu Orła Białego – odznaczenie to nadał mu prezydent Andrzej Duda w 2017 roku.

Pokój jego duszy.

Źródło: dzienniknarodowy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!