Wiadomości

Zlikwidowano nielegalną fabrykę papierosów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Zlikwidowanie kompletnej linii produkcyjnej, zabezpieczenie ponad 700 tys. papierosów, ponad 3 tony tytoniu bez polskich znaków akcyzy o szacunkowej wartości blisko 3 mln złotych oraz rozbicie grupy zajmującej się tą nielegalną produkcją to efekt zsynchronizowanej akcji funkcjonariuszy z Centralnego Biura Śledczego Policji, Nadodrzańskiego Oddziału SG oraz Krajowej Administracji Skarbowej, przeprowadzonej pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Sochaczewie. Do sprawy zatrzymano 4 mężczyzn, którzy decyzją sądu zostali tymczasowo aresztowani.

Funkcjonariusze z Centralnego Biura Śledczego Policji Zarząd w Łodzi i z Placówki Straży Granicznej w Tuplicach od jakiegoś czasu rozpracowywali grupę zajmującą się nielegalną produkcją papierosów. Kiedy zebrali wystarczającą ilość informacji o nielegalnej fabryce, przygotowano wspólne działania, w których brali udział także funkcjonariusze Urzędu Celno-Skarbowego w Łodzi. Podczas akcji w byłej hali produkcyjnej, na terenie gminy Sochaczew, odkryto funkcjonującą linię produkcyjną.

Pomieszczenia fabryki były specjalnie wygłuszone, aby zminimalizować odgłos pracujących maszyn. Zamontowano również specjalne filtry w celu zniwelowania zapachu tytoniu. Na terenie fabryki zabezpieczono ponad 700 tysiecy sztuk papierosów oraz 3,1 tony krajanki tytoniowej bez wymaganych znaków akcyzy, o szacunkowej wartości niemal 3 mln złotych. Gdyby ten towar trafił na rynek, straty Skarbu Państwa wyniosłyby niemal 4 mln zł. Według szacunków śledczych wartość zabezpieczonego wyposażenia fabryki oraz półproduktów służących do produkcji papierosów wynosi co najmniej 400 tysięcy złotych.

Podczas działań funkcjonariusze zatrzymali czterech mężczyzn, mieszkańców województwa mazowieckiego, w wieku od 31 do 39 lat. W toku prowadzonych czynności okazało się, że jeden z zatrzymanych jest poszukiwany przez organy ścigania 3 listami gończymi celem odbycia kary 4 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności za kradzieże z włamaniem oraz udział w bójce z użyciem niebezpiecznego narzędzia.

Śledztwo w tej sprawie prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Sochaczewie, gdzie podejrzanym przedstawiono zarzuty dotyczące wytwarzania znacznych ilości wyrobów tytoniowych bez zezwoleń i opłacania odpowiednich podatków. Wobec wszystkich zatrzymanych Sąd Rejonowy w Sochaczewie zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

/CBŚP/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!