Wiadomości

Zlikwidowano gang handlujący sterydami

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

5 osób, w tym lidera zorganizowanej grupy przestępczej zatrzymali policjanci lubelskiego CBŚP wraz z prokuratorami PK w Lublinie. Grupa trudniła się handlem sterydami i farmaceutykami niewiadomego pochodzenia i praniem pieniędzy z tego przestępstwa. Jak ustalili funkcjonariusze, członkowie grupy wprowadzili do obrotu nielegalne specyfiki z różnych krajów świata o wartości prawie 4,5 mln zł i wyprali nie mniej niż 4 mln. Podczas jednoczesnej akcji zatrzymań w mazowieckim i lubelskim, funkcjonariusze CBŚP zabezpieczyli 33 tys. sterydów i środków na potencję wartości prawie 400 tys. zł.

Policjanci lubelskiego CBŚP wraz z prokuratorami Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej od kilku miesięcy rozpracowywali grupę, trudniącą się handlem sterydami i farmaceutykami niewiadomego pochodzenia. Funkcjonariusze ustalili, że powiązane ze sobą osoby z mazowieckiego i lubelskiego zajmują się sprowadzaniem anabolików z Hong-Kongu, Grecji, Mołdawii, Rumunii, Litwy i Słowacji, i Anglii, a następnie sprzedają je w Polsce i krajach ościennych. Została również ustalona rola poszczególnych osób w grupie: od lidera, poprzez osoby odpowiedzialne za konfekcjonowanie anabolików, ich sprzedaż, po osoby trudniące się praniem pieniędzy. Policjanci CBŚP ustalili również, że nielegalny proceder trwał co najmniej od maja 2015 roku.

Akcja zatrzymań została szczegółowo zaplanowana. Policjanci CBŚP wraz z funkcjonariuszami KAS (Krajowa Administracja Skarbowa) jednocześnie weszli w kilkanaście miejsc w Warszawie i w Lubelskim i zatrzymali 5 osób zaangażowanych w proceder. Podczas zatrzymań zostały zabezpieczone nielegalne farmaceutyki – w sumie 33 tys. o wartości blisko 400 tys. zł. Funkcjonariusze zabezpieczyli również samochód należący do jednego z zatrzymanych – porsche, jak też 50 telefonów komórkowych, 70 kart sim na fałszywe dane osobowe i inne przedmioty służące do przestępczej działalności.

W Lubelskim Wydziale Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej, nadzorującej to postępowanie, zatrzymani usłyszeli zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej (lider – kierowania nią), prania pieniędzy, poświadczania nieprawdy i naruszeń Ustawy Prawo Farmaceutyczne. Za powyższe przestępstwa grozi do 8 i 10 lat pozbawienia wolności.

Sąd zastosował wobec wszystkich zatrzymanych tymczasowe aresztowanie na 3 miesiące.

/kom. Agnieszka Hamelusz, CBŚP/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!