Wiadomości

Złapali dostawcę ludzkich organów dla Izraela

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Obywatel Izraela oskarżony o udział w handlu ludzkimi organami w Kosowie przed dziesięciu laty został aresztowany na Cyprze – poinformowała w piątek policja. Wg niej ekstradycji zatrzymanego w celu postawienia go przed sądem domagają się władze w Prisztinie.

Policja zarzuca Izraelczykowi Mosze Harelowi wynajdywanie ludzi wymagających przeszczepu nerki i werbowanie do Kosowa dawców tego organu z Turcji i byłych republik radzieckich.

Dawcom obiecywano zapłatę do 12 000 euro za nerkę. Biorcy, głównie Izraelczycy, płacili za nerkę od 80 000 do 100 000 euro. Niektórzy z dawców nigdy nie doczekali pieniędzy – przypomina Reuters.

Rzecznik cypryjskiej policji Baki Kelani powiedział agencji, że poszukiwany międzynarodowym listem gończym od roku 2010 podejrzany o inicjałach M.H. został aresztowany przed kilkoma dniami na Cyprze.

Skandal z organami w Kosowie ujawniono w roku 2008, po tym gdy na lotnisku w Prisztinie zatrzymano pewnego Turka, który zasłabł w związku z niedawnym usunięciem nerki.

Siatka przestępcza działała w klinice Medicus pod Prisztiną. Dyrektor kliniki, urolog Lutfi Dervishi, został skazany na osiem lat więzienia, a jego syn Arban na siedem lat w roku 2013. Obaj się ukryli i żaden nie odbył kary – pisze Reuters.

W roku 2016 kosowski sąd zarządził ponowny proces lekarzy i innych osób zamieszanych w tę sprawę. Proces trwa, oskarżeni nie przyznają się do winy, a policja twierdzi, że jest wśród nich zatrzymany w ubiegłym roku Lufti Dervishi. Jego syn i turecki lekarz Yusuf Sonmez wciąż są na wolności – pisze agencja.

Więcej:
http://nczas.com/wiadomosci/zlapali-dostawce-ludzkich-organow-dla-izraela-szokujaca-dzialalnosc-zydowskiego-handlarza/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!