Wiadomości

Ziobro: Zwrócę się do rządu z wnioskiem o pozew do TSUE przeciw Niemcom

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zwróci się do rządu o podjęcie procedury prawnej ws. wniesienia skargi przeciw Niemcom. Prokurator Generalny chce, aby Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej przyjrzał się systemowi wybierania sędziów u naszego zachodniego sąsiada.

Jak mówił Zbigniew Ziobro, w ten sposób naruszana jest zasada równości państw członkowskich wobec prawa unijnego. Tymczasem rzekome upolitycznienie polskiego systemu wybierania sędziów jest podstawą sporu o praworządność Warszawy z Brukselą. Prokurator Generalny zwróci się więc do rządu o pozwanie Niemiec.

Podstawą do wniesienia skargi jest art. 259 Traktatu o funkcjonowaniu UE, który stanowi, że państwo członkowskie może wnieść do TSUE sprawę przeciwko innemu państwu UE, jeżeli nie realizuje ono zobowiązań traktatowych.

– Istotą praworządności jest równość w traktowaniu państw oraz egzekwowaniu obowiązków wobec państw. Takiej równości oczekujemy. Osobiście uważam, iż system niemiecki, w którym demokracja parlamentarna całkowicie przejęła rolę decydującą w zakresie wyboru sędziów sądów federalnych jest systemem dobrym. Skoro jednak usiłuje się przedstawić wprowadzenie elementów demokracji parlamentarnej do procesu wyłaniania sędziów w Polsce jako zbrodnię na demokracji czy praworządności, to czujemy się zobowiązani, aby tę sprawę wyjaśnić w imię zasad równości, by wszystkie państwa były mierzone taką samą miarą – powiedział Zbigniew Ziobro.

Resort sprawiedliwości chce, aby TSUE nadał polskiej skardzie tryb przyspieszony. Domaga się także nałożenia środków tymczasowych na Niemcy do czasy rozstrzygnięcia sporu.

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!