Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zwróci się do rządu o podjęcie procedury prawnej ws. wniesienia skargi przeciw Niemcom. Prokurator Generalny chce, aby Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej przyjrzał się systemowi wybierania sędziów u naszego zachodniego sąsiada.
Jak mówił Zbigniew Ziobro, w ten sposób naruszana jest zasada równości państw członkowskich wobec prawa unijnego. Tymczasem rzekome upolitycznienie polskiego systemu wybierania sędziów jest podstawą sporu o praworządność Warszawy z Brukselą. Prokurator Generalny zwróci się więc do rządu o pozwanie Niemiec.
Podstawą do wniesienia skargi jest art. 259 Traktatu o funkcjonowaniu UE, który stanowi, że państwo członkowskie może wnieść do TSUE sprawę przeciwko innemu państwu UE, jeżeli nie realizuje ono zobowiązań traktatowych.
– Istotą praworządności jest równość w traktowaniu państw oraz egzekwowaniu obowiązków wobec państw. Takiej równości oczekujemy. Osobiście uważam, iż system niemiecki, w którym demokracja parlamentarna całkowicie przejęła rolę decydującą w zakresie wyboru sędziów sądów federalnych jest systemem dobrym. Skoro jednak usiłuje się przedstawić wprowadzenie elementów demokracji parlamentarnej do procesu wyłaniania sędziów w Polsce jako zbrodnię na demokracji czy praworządności, to czujemy się zobowiązani, aby tę sprawę wyjaśnić w imię zasad równości, by wszystkie państwa były mierzone taką samą miarą – powiedział Zbigniew Ziobro.
Wspieraj Fundację Magna Polonia! 
Resort sprawiedliwości chce, aby TSUE nadał polskiej skardzie tryb przyspieszony. Domaga się także nałożenia środków tymczasowych na Niemcy do czasy rozstrzygnięcia sporu.
Jeśli Komisja Europejska i TSUE kwestionują zmiany w Polsce, tym bardziej powinni zakwestionować zasady obowiązujące w Niemczech, gdzie politycy bezpośrednio powołują sędziów na poziomie federalnym odpowiadającym Sądowi Najwyższemu. pic.twitter.com/ONKOYmbZO1
— Min. Sprawiedliwości (@MS_GOV_PL) October 18, 2021
/Radio Maryja/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!