Wiadomości

Ziobro: W sądach ludzi często traktuje się jak śmieci

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– To, o czym mówi KRS nie ma nic wspólnego z wolnymi sądami. Chyba, że wolnymi od prawa, etyki, zasad, dyscypliny pracy, profesjonalizmu, osobistej kultury w stosunku do ludzi, którzy często są traktowani, jak śmieci w sądach – mówił w TVP Info minister Zbigniew Ziobro, odnosząc się do zaproszenia KRS, która zachęcała do brania udziału w dzisiejszej demonstracji.

– Trzeba zaznaczyć, że w sądownictwie jest też wielu przyzwoitych ludzi, ale oni do tej pory byli spychani na margines. My chcemy dać im szansę. Chcemy stworzyć mechanizm, który spowoduje, że te gęste klimaty, które doprowadziły do wytworzenia się kliki w sądach, zostaną przewietrzone – mówił minister sprawiedliwości i prokurator generalny, Zbigniew Ziobro.

Podkreślił, że “odwołujemy się do demokratycznych mechanizmów, czyli takich, które przez wybrany demokratycznie parlament, wybierać następnie sędziów, ale sędziów, którzy będą nieodwoływani, którzy mają bardzo silny mandat, który mają gwarancję stanu spoczynku, mają tak silne gwarancje, jak żaden inny zawód w Polsce”.

– I to oni tam wybrani, przez parlament – i na tym kończy się rola parlamentu – mają współdecydować o tym, jak sądownictwo będzie wyglądać – zaznaczył.

Pytany, czy prezydent Andrzej Duda “wytrzyma presję” związaną m.in z ustawami o KRS i SN, Ziobro wyraził nadzieję, że prezydent chce zmiany realnej i będzie tę zmianę popierał.

Zdaniem ministra istota rzeczy w Polsce sprowadza się do tego, jak będzie zarządzane sądownictwo.

– Czy to będzie ta przegniła korporacja. Ten korporacyjny system państwo w państwie, czy wpuścimy tam tlen związany z czynnikiem demokratycznym – zaznaczył Ziobro.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!