Wiadomości

Merkel wezwana do rezygnacji z funkcji kanclerza

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Żądania rezygnacji Angeli Merkel pojawiły się w szeregach jej własnej partii.

Najnowszy sondaż wskazuje, że 45 procent Niemców chce ponownych wyborów. To odpowiedź na fiasko rozmów koalicyjnych pomiędzy kierowaną przez Merkel CDU i jej siostrzaną partią CSU z liberalną FDP i Zielonymi.

Sondaż przeprowadzony przez agencję Forsa wskazał, że 24 procent popiera ideę powołania rządu mniejszościowego, który prawdopodobnie uformowałaby CDU z Zielonymi. Z kolei 27 procent wyborców wciąż liczy na „wielką koalicję” CDU i SPD, czego zresztą życzyłaby sobie Angela Merkel.

W badaniu wzięło udział 1,786 Niemców, a przeprowadzone ono zostało na zlecenie niemieckiego nadawcy RTL.

Jednak SPD wykluczyło możliwość zawarcia kolejnej umowy koalicyjnej z CDU, co oznacza, że najbardziej prawdopodobnym rozwiązaniem będą nowe wybory.

Zawirowania spowodowane załamaniem się rozmów koalicyjnych sprawiły, że popularność pani kanclerz ponownie zaczęła pikować. Już wyniki tych wyborów pokazały, że CDU straciła głosy na rzecz antyimigracyjnej Alternatywy dla Niemiec (AfD). A teraz zaufani do kanclerz Merkel podupadło także w jej własnej partii.

W Düsseldorfie, szef lokalnych struktur młodzieżówki jej partii, Junge Union, wezwał właśnie Merkel do ustąpienia z funkcji przewodniczącej CDU w związku z fiaskiem rozmów koalicyjnych.

Stwierdził on, że Angela Merkel nie powinna kandydować jako kanclerz w nowych wyborach, skoro partia osiągnęła jeden z najgorszych wyników od czasu jej powstania w 1949 roku.

/express.co.uk/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!