Wiadomości

Ziobro prześwietli przebieg reprywatyzacji w Krakowie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Mamy do czynienia z dużą „aferą wyłudzeniową” w Krakowie. Zlecam prokuratorowi w Krakowie analizy zaległych spraw ws. możliwości wyłudzania kamienic – oświadczył dziś na konferencji prasowej Zbigniew Ziobro.

Minister zapewnił o stworzeniu zespołu, który zajmie się sprawą reprywatyzacji w Krakowie.

– Kwerenda – jak wskazał minister – przygotowana już przez krakowską prokuraturę pokazuje, że mamy tam do czynienia z wielką aferą wyłudzania nieruchomości. (…) Afera, o której mówię, dotyczy wielu krakowskich kamienic – podkreślał Zbigniew Ziobro.

Jak dodał, „można przypuszczać, że to jednak tylko część sprawy związana z działalnością przestępczą”.

= Całość tej wielkiej przestępczej działalności może rosnąć, zawiadomienia nie kończyły się bowiem rzetelnymi śledztwami, stawianiem winnych przed sądem, które w konsekwencji dałyby odzyskanie nieruchomości przez Skarb Państwa czy właścicieli prywatnych – tłumaczył Ziobro.

– Wszystkie te sprawy powinny być na nowo procedowane, na tyle, na ile pozwala na to prawo. (…) Będziemy badać działania krakowskich sądów, które podejmowały decyzje – poinformował minister.

– Badany będzie ponadto wątek dot. zaniechań przez Ministerstwo Finansów obowiązku doprowadzenia do przeniesienia własności nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa, dotyczy to i Krakowa, i Warszawy – kontynuował.

Zbigniew Ziobro dodał, że nie przesądza wyników tych postępowań. Minister wskazał, że nawet jeśli doszło w danej sprawie do przedawnień, należy sprawdzić, czy nie są możliwe już żadne działania.

– Wszystkie zaniechania będą wskazane oraz osoby za nie odpowiedzialne – zapewniał.

/onet.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!