Wiadomości

Ziobro o wyroku TSUE: U jego podstaw leży segregacja państw na lepsze i gorsze

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Mamy do czynienia z wyrokiem politycznym, wydanym na polityczne zamówienie KE, u którego podstaw leży segregacja państw na lepsze i gorsze. A głębiej, sądzę, kryje się kolonialne myślenie pozwalające na tego rodzaju pozaprawną segregację i różnicowanie państw i obywateli UE – powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

TSUE orzekł, że „system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem Unii”.

Ziobro odpowiadając na zarzut TSUE dotyczący „zbyt politycznego systemu powoływania sędziów w Polsce” wskazał, że „polski system jest niemal dokładną kopią systemu powoływania sędziów w Hiszpanii”.

– A ów hiszpański system zdaniem KE i TSUE nie stwarza żadnych zagrożeń związanych z ewentualnym upolitycznieniem wyboru sędziów w tym kraju – powiedział Ziobro.

– Nie było i nie będzie zgody Polski na segregowanie państw według kryteriów pozaprawnych, kryteriów politycznych (…) Polska jest równoprawnym członkiem Unii Europejskiej tak jak Niemcy, Hiszpania i inne kraje – podkreślił.

Ziobro przypomniał, że w środowym orzeczeniu Trybunał Konstytucyjny „jednoznacznie wskazał”, że „tego rodzaju rozstrzygnięcia nie dotyczą Polski”.

– Nie dotyczą Polski, dlatego że polska konstytucja, która jest aktem najwyższej rangi (…) jasno stanowi, że w zakresie organizacji wymiaru sprawiedliwości jedynym uprawnionym gremium do jego ukształtowania są demokratyczne organy państwa polskiego – powiedział minister.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!