Wiadomości

Ziobro: Nie zapłaciliśmy kar. Te pieniądze zostały nam ukradzione przez UE

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Nie zapłaciliśmy kar za Turów. Te pieniądze zostały nam ukradzione przez UE – powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Stacja TVN24 podała w czwartek, że Komisja Europejska potrąciła Polsce już wszystkie należne kary za funkcjonowanie kopalni Turów – w sumie 68,5 mln euro (ponad 300 mln zł). Ostatnie potrącenie miało miejsce 31 maja. Kary w wysokości 500 tys. euro dziennie zostały nałożone na Polskę przez TSUE po tym, jak skargę w sprawie Turowa złożyły Czechy.

W piątek na konferencji prasowej minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro był pytany, dlaczego Komisja Europejska potrąciła Polsce na kary z funduszy unijnych, skoro rząd mówił, że tych kar nie zapłaci.

– Nie zapłaciliśmy. Te pieniądze zostały nam ukradzione ze strony Unii Europejskiej, która w sposób bezkarny nałożyła kary, których nie przewiduje traktat, a poza tym w obliczu wojny za wschodnią granicą chciała doprowadzić do tego, żeby w Polsce zabrakło prądu, żeby ludzie świeczki musieli świecić w czasie, gdy był deficyt prądu w całej Europie na skutek działań Putina – stwierdził minister.

– Albo żeby płacili gigantycznie większe rachunki, gdybyśmy musieli ten prąd z zewnątrz kupować, bo był produkowany z gazu w elektrowniach, jak na przykład za naszą zachodnią granicą, ale ceny gazu tak poszły do góry, że Polacy za prąd musieliby płacić takie pieniądze, że sami by ten prąd wyłączali i wtedy na świeczki się przerzucali, tak jak to było za stanu wojennego – mówił.

Według Ziobry “nie można godzić się na bezprawie i w związku z tym proszę pokazać mi podstawę prawną w traktatach, która pozwala Komisji Europejskiej zabierać pieniądze”. – Nie ma podstawy prawnej, która pozwalałaby za rozstrzygnięcie (TSUE – red.) na etapie wstępnym nakładać kary, a później je egzekwować. Jeżeli nie ma podstawy prawnej, to znaczy, że to jest zwykłe złodziejstwo dyktowane polityczne i tak to postrzegam – podkreślił Ziobro.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!