Wiadomości

Piotr Kraśko przez lata nie płacił podatków

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Aż przez cztery lata Piotr Kraśko, prezenter „Faktów” TVN, a wcześniej twarz „Wiadomości” TVP z czasów Platformy Obywatelskiej, nie płacił podatków. A zarabiał wówczas miliony. Należności uiścił dopiero, kiedy odkryła to skarbówka w ramach sprawdzania szczelności systemu podatkowego – ustalił red. Cezary Gmyz.

W 2017 r. kontrolerzy odkryli, że od 2012 r. Kraśko, który wówczas pracował w TVP na eksponowanym i dobrze płatnym stanowisku prezentera i szefa „Wiadomości”, nie składa rocznych zeznań podatkowych, czyli tzw. PiT-u. Przy okazji ustalono, że Kraśko od 2008 r. ma zarejestrowaną działalność gospodarczą, ale firma nie wykazuje żadnych przychodów ani obrotów. Nawiasem mówiąc, nawet gdyby nie przynosiła żadnych dochodów, to i tak przedsiębiorca powinien składać zeznania podatkowe.

Ale Kraśko nie składał w Urzędzie żadnych formularzy podatkowych. Wstępna analiza JPK wykazała, że w tym okresie z samej tylko działalności gospodarczej mógł zarobić 2,8 mln. Dodatkowo z etatu telewizyjnego zarobił ponad 700 tys. Telewizja od tych pieniędzy odprowadzała zaliczki na podatek. Jednak prezenter aż przez cztery lata nie składał ani deklaracji VAT, ani PiT, mimo że miał taki obowiązek.

Po dokonaniu tych ustaleń Piotr Kraśko został powiadomiony o zamiarze wszczęcia wobec niego kontroli. Po otrzymaniu tego pismo wydarzenia potoczyły się błyskawicznie. Kraśko złożył zaległe deklaracje VAT-7 za okres od stycznia 2012 do grudnia 2016 r., a także PIT-y 36L i 37 za lata 2012-2015.

Równocześnie zapłacił zaległe podatki wraz z odsetkami na kwotę ponad 760 tys. Co ciekawe, składając zaległe zeznania Kraśko ujawnił faktury, których nie odkryli jeszcze kontrolerzy, na kwotę prawie 400 tys. zł. Od tych przychodów też musiał zapłacić podatek.

W sumie wartość wszystkich zaległości wobec skarbu państwa, zarówno od dochodów ujawnionych przez skarbówkę, jak i tych, do których przyznał się sam Kraśko, wyniosła prawie 850 tys.

Fakt, że Kraśko ujawnił nie tylko dochody, które ustaliła skarbówka, ale również pozostałe, uznano za okoliczność łagodzącą i w rezultacie sprawę zamknięto.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!